نشست مشترک دبیران مراکز هم اندیشی و مدیران گروه های معارف اسلامی دانشگاه های آذربایجان غربی برگزار گردید

نشست مشترک دبیران مراکز هم اندیشی و مدیران گروه های معارف اسلامی با حضور رئیس مرکز هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی ومسول استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آذربایجان غربی امروز سه شنبه نهم آذر ماه برگزار شد.

 در این نشست که با حضور مدیران گروه های معارف اسلامی در دانشگاههای تحت پوشش وزارت علوم و تحقیقات فناوری، دانشگاه های علوم پزشکی ،دانشگاه  های آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه های علمی کاربردی استان به  میزبانی رئیس استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آذربایجان غربی برگزار گردید .

حجت الاسلام و المسلمین  اسم حسینی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان آذربایجان غربی  ،تا کید نمودند : با توجه به شرایط پیش آمد نیازمند برنامه ریزی جدی  و باز تعریف مجدد در تصمیمات مرکز هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی هستیم به طوری که تصمیمات دفاتر هم اندیشی دارای ضمانت اجرایی باشد.

وی با اشاره به  فعالیت‌های جزیره‌ای دفاتر هم اندیشی  در دانشگاه های مختلف اشاره نمودند: اکثر دفاتر از فعالیت های سایر دانشگاه ها در این حوزه بی اطلاع هستند.

در ادامه هر یک از دبیران دفاتر هم اندیشی و مدیران گروه های معارف اسلامی  دانشگاه های استان آذر بایجان غربی دیدگاه های خود را در حوزه فعالیت های دانشگاه ها بیان نمودند که از جمله می توان به مباحث ذیل اشاره نمود.

یکی از مباحث مطرح شده در این جلسه ، پیشنهاد در  اختیار قرار گرفتن بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها از سوی  دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بود  .

تقویت جایگاه حقوقی مراکز هم‌اندیشی در دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی از جمله دیگر مباحث این جلسه بود که مورد تاکید قرار گرفت.

 مسائل دیگری که به آن اشاره شد ارتقاء مراکز هم ‌اندیشی به عنوان مشاورین امین در دانشگاه و استان و همچنین ارتقای جایگاه دبیر استانی مرکز هم اندیشی به عنوان مشاوره استانداری بود.

نکته دیگری که مورد تاکید برخی از مدیران مرکز هم اندیشی قرار گرفت  جلوگیری از فعالیت های  مراکز موازی با دفاتر هم اندیشی بود که عملا با موازی کاری موجب بی تاثیر بودن فعالیت های  دفاتر هم اندیشی در دانشگاه را فراهم می نماید .

پیشنهاد دیگر مطرح شده عضویت مدیران گروه های معارف اسلامی و دبیران هم اندیشی دانشگاه در شورای فرهنگی دانشگاه بود.

مسئله  دیگری که برای در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت سوق  دادن فعالیت های مراکز  هم‌اندیشی در شناسایی و کمک به حل مشکلات و مباحث استانی و منطقه ای بود که بر نقش استادان دانشگاه های هر استان برای شناسایی مشکلات  و ارائه راهکار حل مشکلات استان ها بود که  مورد تاکید قرار گرفت .

تاکید بر  ارتقاء جایگاه دانشگاه فرهنگیان و حل مشکلات مدرسان معارف  اسلامی دانشگاه های علمی کار بردی از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.

 در پایان جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد نژاد رئیس مرکز هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی با اشاره به موارد مطرح شده در جلسه ضمن تاکید بر تشکیل کارگروه های جهت پیگیری مباحث و مشکلات مطرح شده در جلسه از طریق ستاد ،خواهان توجه بیشتر مدیران گروه های معارف اسلامی در استان در برگزاری نشست  های  گفتگوی ماه ،شده اعلام نمودند در این حوزه و همچنین در برگزاری نشست های تخصصی مراکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی  استان نسبت به سایر دانشگاه های کشور عقب تر بوده و خواهان تلاش همکاران در این حوزه  شدند.

 همچنین در ادامه با اشاره به طرح اندیشوران که در آن بر تاسیس اندیشکده های مختلف در استان ها جهت  بررسی و ارایه راهکارهای  حل مشکلات منطقه تاکید شده است ، پیشنهاد نمودند  دانشگاه های استان آذربایجان غربی جهت تاسیس و راه اندازی یک اندیشکده در یکی از دانشگاه های استان اقدام نمایند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *