نشست مدیران گروه های معارف اسلامی استان قزوین برگزار شد

نشست مدیران گروه¬های معارف اسلامی استان قزوین با حضور حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر محمد نژآد رئیس مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان برگزار شد

در آغاز جلسه، حجه الاسلام و المسلمین آقای محمدنژاد مدیر محترم هم ­اندیشی و دانش ­افزائی استان دروس معارف اسلامی به سه مساله جهاد تبیین، کیفیت محتوا و ارتقای استادان در بستر نشست­های گفتگوی ماه و جلسات هم­ اندیشی و کارگاه­ها پرداختند. ایشان بیان داشتند نشست­های گفتگوی ماه، از ابزارهای جدی در به ­روزرسانی اطلاعات استادان معارف اسلامی محسوب می­شود و یکی از روش­های مناسب توانمندسازی استادان است. بواسطه این نشست­ها، در هر ماه استادان دروس معارف اسلامی طی یک گفتگوی علمی، گردهم می­آیند و این خود نشانه­ای از ائتلاف و اتحاد نیروهای انقلابی نیز قلمداد می­شود. ایشان بیان داشتند گروه­های معارف اسلامی از پیشتازان عرصه گفتمان انقلابی هستند. با عنایت به اینکه آموزه­های اسلامی، محتوائی غنی دارند و این محتوا، همواره برای رشد جامعه مطلوب و مورد نیاز است، از این رو، ضرورت دارد در عرصه تبیین اندیشه­ های والای اسلامی، جهادگونه عمل شود. گفتمان­ سازی، ضرورت استفاده از ادبیات غنی، تخصصی شدن نشست­های گفتگوی ماه، لزوم رصد شبهات جدید علمی، حمایت نهاد از تاسیس مجلات پژوهشی، تعامل سازنده با دانشجویان و تربیت نیروهای انقلابی از دیگر مسائل مورد تاکید جناب آقای محمدنژاد است. ایشان در بخش دیگر صحبتهای خود، به مساله ارتقای اعضای هیات علمی توجه دادند و تاکید داشتند که فعالیت­های علمی و پژوهشی اعضای هیات علمی در فرایندی مشخص فایل­بندی و طبقه­ بندی گردد و نیازهای پژوهشی آنها شناسائی شود و بسترهای لازم ارتقا فراهم گردد.

حجه الاسلام محمدنژاد بیان داشتند ضرورت دارد در گروه­های معارف اسلامی، فعالیت­های همسو نظیر ایجاد فضای پژوهشی، نقد کتاب، طرح­های پژوهشی و ... جدی گرفته شود. 

آقای دکتر قربانی معاون آموزشی نهاد نمایندگی در دانشگاه­های استان قزوین و مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه بین المللی امام خمینی­ره، در آغاز ضمن خوش­آمدگوئی به میهمان نشست و مدیران محترم گروه­ها، به گزارشی از برگزاری نشست­های گفتگوی ماه در دوران کرونائی و در بستر فضای مجازی پرداختند. ایشان بیان داشتند از خرداد 1399 تا دی 1400 بیست جلسه گفتگوی ماه در سطح استان برگزار شده است. نشست ­های گفتگوی ماه در استان قزوین به صورت استانی و ماهیانه برگزار می­شود. با توجه به اینکه تعداد دانشگاه­ها و موسسات آموزشی عالی فعال استان قزوین محدود بوده و استادان معارف اسلامی مشترک این دانشگاه­ها، قابل توجه است، بر این اساس، نشست­ها با برنامه­ ریزی انجام شده در سطح استان انجام می­شود. بر اساس برنامه­ ریزی، هر ماه یک دانشگاه، مسئول برگزاری نشست­ گفتگوی ماه در سطح استان است. دانشگاه بین المللی امام خمینی ره مسئول برگزاری نشست­ها با محوریت گرایش انقلاب اسلامی است؛ دانشگاه فرهنگیان در حوزه دانش خانواده، دانشگاه علوم پزشکی در حوزه منابع اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در حوزه اخلاق، دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد واحد تاکستان در گرایش مبانی نظری اسلام، دانشگاه آزاد واحد بوئین زهرا در گرایش تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی نشست­ها را برگزار می­کنند.

ایشان بیان داشتند دو نشست با مدیران گروه­های معارف اسلامی استان در تیر ماه و آذر سال جاری در خصوص آسیب­شناسی نشست­های گفتگوی ماه برگزار شده است. از جمله مهمترین مواردی که در این دو جلسه مورد تاکید بود عبارتند از: فرسایشی شدن نشست­ها بواسطه مجازی بودن آن و تعدد جلسات دانشگاهی و استانی، جدی گرفته نشدن نشست­های گفتگوی ماه، عدم شفافیت در صدور گواهی­نامه، لزوم حمایت جدی مسئولان نهاد و دانشگاه از این نشست­ها، ضرورت سیاست­گذاری موضوعی، دعوت از افراد کارآمد، ضرورت سیاست­گذاری در خصوص امتیازدهی به شرکت­ کنندگان بویژه استادان محترم مدعو، انتخاب موضوعات دقیق، لزوم طراحی ضمانت اجرائی، طراحی اهداف دقیق برگزاری این نشست­ها و ... چند مورد از مطالبات مهم است:

1.ضرورت طراحی شیوه ­نامه اجرائی دقیق نشست­های گفتگوی ماه

2.ضرورت طراحی نحوه امتیازدهی به استادان محترم مدعو شرکت ­کننده در نشست­های گفتگوی ماه و ایجاد انگیزه­های مطلوب با احیا و پیگیری رتبه ­بندی ایشان

3.حمایت از اعضای هیات علمی گروه­های معارف اسلامی با وجود کار جهادی که انجام می­دهند؛ از جمله تسهیل در فرآیندهای استخدامی و زمان­بندی دقیق آن

در ادامه  اساتید و مدیران محترم گروه معارف استان نکاتی را ارائه کردند که به شرح ذیل است:

آقای دکتر عسکری:

1.الگوبرداری از طرح اندیشه تمدن ساز در نشست­های گفتگوی ماه و توجه به روش مباحثه­ محور

2.ضرورت توجه جدی به فعالیت­های آموزشی و پژوهشی استادان محترم مدعو و رتبه­ بندی دانشگاهی آنها

آقای دکتر قاسمی:

1.برگزاری کارگاه­های تقویت علمی استادان

2.ضرورت راه ­اندازی مجلات پژوهشی

3.توجه جدی به صدور گواهی حضور اعضا

 4. ضرورت توجه به ارتقا اعضای هیات علمی گروه های معارف اسلامی

خانم دکتر موسوی:

1. ضرورت گزارش برگزاری موفق نشست­های گفتگوی ماه در سطح کشور و بهره­گیری از تجربه ­های آنها

2. توجه به کتاب­های جدید دروس معارف اسلامی در نشست­ها و کارگاه­ها

آقای دکتر اله وردیها:

1. ضرورت ارزش­گذاری علمی نشست­های گفتگوی ماه و لحاظ آن در آئین نامه ارتقا

2. توجه به اقتضائات روز نظیر بیانیه گام دوم انقلاب

3. ضرورت نظام سازی اسلامی و نقد چالش­های گفتمان­های غیر دینی در جلسات گفتگوی ماه

آقای دکتر محمد زاده:

1. ضرورت شناسائی و معرفی استادان موثر جهت بهره­ گیری در نشست­های گفتگوی ماه و کارگاه­ها

2. ضرورت بازنگری در نشست­های گفتگوی ماه و تاکید بر جنبه مشارکت­ محور و مباحثه­ای آن و خروج از سخنرانی صرف

تاکیدات پایانی حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای محمدنژاد

1. صدور گواهی حضور اعضا در نشست­های گفتگوی ماه، بر عهده دفتر نهاد دانشگاه برگزارکننده است.

2. پرداخت حق­ الزحمه سخنرانی نشست­های گفتگوی ماه و سایر هزینه ­های جانبی بر عهده دفتر نهاد دانشگاه برگزارکننده است.

3. دفاتر نهاد دانشگاه­ها ضرورت دارد ترتیبی اتخاذ نمایند تا مشارکت در نشست­های گفتگوی ماه در ذیل ماده فرهنگی ارتقای اعضای هیات علمی لحاظ گردد.

4.ضرورت حمایت از نشست­های گفتگوی ماه توسط مسئولان دانشگاه­ها با رایزنی و تاکید دفاتر نهاد

در پایان حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حیدری با تبیین ضرورت گفتمان­ سازی بر اساس آموزه­های اسلامی و انقلابی در بین استادان معارف اسلامی تاکید کرد. همچنین بر لزوم حمایت از برنامه ­های گروه­ها در نشست­های گفتگوی ماه و برگزاری مطلوب کارگاه­های تخصصی تاکید شد.

 

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *