توسط دفتر هم اندیشی دانشگاه های استان ایلام در راستای طرح اندیشوران:

نخستین اندیشکده تحت عنوان «اندیشکده ی اربعین» در استان ایلام راه اندازی می شود

با مشورت با اساتید مختلف در راستای رسیدن به هدف طرح اندیشوران که در آن استادان ونخبگان دانشگاهی از دانش و علم خود به یاری مراکز اجرایی و قوای تصیم گیر کشور می روند مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی استان ایلام اقدام به راه اندازی اندیشکده ای تحت عنوان اندیشکده اربعین خواهند نمود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد نژاد مدیر مرکز هم اندیشی استادان ونخبگان دانشگاهی با اشاره به سابقه و اهداف مرکز هم اندیشی و فراز و نشیب های طول بیست سال فعالیت مرکز گفت:چند سالی هست که  مبحث دانش افزایی به عهده نهاد قرار گرفته و ما از طرف نهاد مسولیت این بخش را در مرکز عهددارشده ایم. انصافاً تکلیف خیلی سنگینی در این عرصه داریم. ولی یکی از اتفاقاتی که تمایل به ورود در آن حوزه را نداریم  ورود به  فاز آموزش است.  ما تمام تلاش خود را به کار می بریم  تا  با برگزاری نشستهای تخصصی  بتوانیم قدمهایی برای حل مشکلات جامعه و کشور برداریم . متاسفانه در بعضی از استان‌ها شاهد این بودیم که  در نشست هم اندیشی  مدرسی را دعوت میکردند و آنجا ارائه مطلب می شد و گزارشی به شکل هم اندیشی ارائه می‌شد. این انحراف از مسیر و عدم بهره مندی از نظرات عالمانه ی اساتید آسیب های جدی به اهداف ما وارد می ساخت .
مدیر مرکز هم اندیشی استادان ونخبگان دانشگاهی  با اشاره به طرح اندیشوران که دانشگاه ها در قالب آن به کمک مدیران اجرایی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و مسوولان  تصمیم ساز در استان و کشور خواهند آمد اضافه کرد: در این راستا اگر دانشگاهی توانمندی و ظرفیت ایجاد اندیشکده ای را در این حوزه داشته باشد ما آماده کمک و همراهی با آن دانشگاه ها هستیم. لذا خواهشمندیم بار دیگر روسا و دبیران  استانی با  بررسی وجمع بندی امکانات موجود در دانشگاه و استان خود در این مسیر اقدام نمایند. به هرحال  اگر دانشگاهی با توجه به توانمندی و ظرفیت  خود به تواند در یک موضوعی متمرکز شوند  اجازه دارند  اندیشکده تاسیس کنند .
حجت الاسلام والمسلمین محمد نژاد با اشاره به برگزاری جلسات اندیشوران در دواستان هرمزگان و آذربایجان شرقی با حضور مسولان استانی و نمایندگان شهرهای استان در مجلس شورای اسلامی در جمع استادان دانشگاه های فوق افزود :در این استانها تعاملات و مشاوره های خوبی انجام گرفته و مسولان استانی با بیان مباحث و مشکلات استان، از استادان دانشگاه ها برای یافتن راه حل مشکلات رایزنی نموده و مقرر گردیده استادان دانشگاه ها راهکارهای مناسبی را ارایه نمایند.
از طرفی هم استادان دانشگاه ها مشکلات و مباحث دانشگاه ها را مطرح نموده و نمایندگان مجلس نیز آمادگی خود را برای ارایه راهکارهای قانونی جهت رفع موانع موجود اعلام نموده اند.
 دکتر محمد نژاد با تاکید بر اهمیت ارتباط مستمر مسوولان دفاتر نهاد با مجموعه هم اندیشی  افزود: با وجود دبیر هم ‌اندیشی ارتباط اساتید با مسئول نهاد نباید کم رنگ شود. ارتباط اصلی در جلسات باید حتماً توسط مسئولین دفاتر بر قرار بشود. بعضی از دوستان گله کرده و می‌گویند نشست هم اندیشی برگزارمی گردد، اما خیلی وقتها مسئول دفتر نهاد در جلسات حضور ندارد و این اصلاً قابل پذیرش نیست چرا که ریاست جلسه با مسئول دفتر نهاد می باشد. حضور دبیر هم اندیشی برای تسهیل ارتباط مسئولین دفاتر و ارتباط  مناسب  با اساتید می باشد.
حجت الاسلام و المسلمین غیاثی رئیس استانی هم ‌اندیشی دانشگاه های استان ایلام در ادامه نشست ،با اشاره به برنامه ریزی این استان و راه اندازی اندیشکده ای در حوزه‌های سیاسی فرهنگی اجتماعی اقتصادی تحت عنوان اندیشکده اربعین خبر داد و افزود: با مشورت با اساتید مختلف  در راستای رسیدن به هدف طرح اندیشوران که در آن استادان ونخبگان دانشگاهی از دانش و علم خود به یاری  مراکز اجرایی و قوای تصیم گیر کشور می روند مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی استان ایلام اقدام به راه اندازی اندیشکده ای تحت عنوان اندیشکده اربعین خواهند نمود.
وی ایجاد این اندیشکده را گام مهمی در راستای ادای  دین استادان دانشگاه ها و جامعه علمی کشور به آحاد کشور عنوان نموده افزود: بررسی راهکارهای ایجاد این اندیشکده در قالب جلسات و نشست هم اندیشی با حضور استادان دانشگاه ها صورت گرفته و  به زودی عملیاتی خواهد شد .
دکتر پیری رئیس محترم دانشگاه فرهنگیان و دبیر هم اندیشی دانشگاه فرهنگیان : با توجه به اینکه چند سالی است که در بسیج اساتید اندیشکده ها فعال می باشد  واگر ما هم به موازات آن اندیشکده تاسیس کنیم شاید مناسب نباشد که  به موازات آن اینجا هم یک اندیشکده ایجاد شود. باید یک هماهنگی و تقسیم کاربین اندیشکده ای که می خواهیم ایجاد کنیم با اندیشکده بسیج ایجاد شود. فضایی که ما کار می کنیم محصولش  تربیت معلم است و باید نهاد در تربیت معلم موثر باشد . بخش هم‌اندیشی و بخش های مذهبی انقلابی جامعه باید بیشتر در دانشگاه فرهنگیان فعال باشند .
باید تربیت معلم در تراز جمهوری اسلامی باشد. برای داشتن تفکر انقلابی، تفکر ولایی باید نهاد نمایندگی  جدی تر و قوی تر فعالیت کند . در حال حاضر ۹۸ مرکز و پردیس در استانها داریم با ۱۶۷ هزار دانشجو که بستر بسیار وسیع است. اما  بدنه دانشگاه  با نهاد تماس جدی ندارد. این به خاطر گستردگی  بدنه دانشگاه می باشد.  به نظر من رئیس دانشگاه باید به صورت جدی در مرکز هم اندیشی فعالیت و مسولیت داشته باشد.
با توجه به ماموریت ویژه دانشگاه فرهنگیان و مطالبه مهم مقام معظم رهبری که سال‌هاست در هفته معلم و تاسیس دانشگاه این را مرتب اشاره می کنند خداوند عنایت کرده که فضای سیاسی و حاکمیتی مناسب ایجاد شده و برای معلم هایی که خروجی کار ما هستند یک فکر اساسی انجام بگیرد.
باید اندیشکده ای تحت عنوان اندیشکده تربیت معلم یا هر عنوانی که باشد ایجاد بشود و ظرفیت تربیت معلم در تراز جمهوری اسلامی ایجاد بشود.  انشاءالله شاهد این باشیم که طی چند سال آینده معلمی که نماد واقعی نظام باشد را در جامعه، در مدرسه و بخش های گوناگون داشته باشیم .
دکتر اسفندیاری دبیر هم اندیشی دانشگاه پیام نور نیز در این نشست از حاج آقای غیاثی به عنوان پدر معنوی که همواره حامی همه بچه‌های حزب‌اللهی نهادی و دانشگاهی بوده اند تشکر کرد. علی الخصوص در بحث دفاتر هم اندیشی در دفتر هم‌اندیشی با سعه‌صدر پاسخگوی مطالبات ما بوده‌اند و بیشتر از آن چیزی که ما انتظار داشتیم به دفتر و دانشگاه پیام نور کمک کرده اند. ما دفتری بودیم که در ۴ سال گذشته بدون داشتن هیچ گونه بودجه‌ای در مشهد، قم، لرستان و حتی در استان ایلام به شکل هم اندیشی نشست داشتیم.
 در خصوص مسئله اندیشکده از اینکه این ایده در بین دوستان مطرح و اجرایی شد تشکر می کنم. اما نکته ای داشتیم در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و پیوست های فرهنگی. هر کاری که ما انجام میدیم باید خروجی آن را هم مورد توجه قرار دهیم . متاسفانه اندیشکده ها ضمانت اجرایی کمی دارند. در بحث اندیشکده هایی که بسیج اساتید تشکیل میدهد، واقعیت این است که ظرفیت بسیار زیادی است. قریب ۴۰۰ استاد که بسیجی هستند و در دفاتر هم اندیشی هم عضو هستند فعالیت دارند. نزدیک به ۱۰ کمیته اقتصادی فرهنگی اجتماعی سیاسی دارد. چارتی که لازم هست تکمیل شده و وجود دارد. ولی متاسفانه زمان  اجرا به استانداری ها ارجاع می شود نه تنها استقبال نمی شود بلکه باعث سرخوردگی اساتید می گردد.
از طرفی  همه دوستانی که اینجا هستند جهادی کار می‌کنند و واقعاً بدون بودجه نمی شود کار خاصی انجام داد و نیاز به اعتبار دارد و نیاز به بودجه جاری و نیروی کار دارد. دفاتر هم اندیشی بودجه مستقل نداره و وابسته به روسای‌دانشگاه‌ها هستند.
 با توجه به اینکه مجلس و دولت انقلابی هستند امید هست کار های فرهنگی در این دولت بیشتر انجام گیرد. فرصت طلایی است که از آن استفاده بشود .
دکتر بلوچی دبیر استانی : تبریک ویژه به خاطر رخداد مهم انتخابات که استان ایلام بالای ۶۰ درصد بوده و در انتخابات شرکت داشتند. که بالاتر از میانگین کشوری بود. نشان از فهم سیاسی و ولایت مداری مردم استان ایلام است .که  به انتخاب اصلح انجامید. امیدواریم برکات دولت آینده نصیب همه ما شود. بحث اندیشکده ها که فلسفه آن اتاق فکر و ایده است. اما  اندیشکده قرار نیست در اجراء ورود کند بلکه قرار است ایده‌ای را مطرح نماید  .
هم‌افزایی لازم است بین اندیشکده ها هدرنرفته و  مورد استفاده قرار بگیرد، نیازمند یک هماهنگی در سطح بالا بین مدیران اجرایی استان‌ها و اندیشکده ها است. لازم است از بین اندیشکده های مختلف بین مراکز دانشگاهی ایجاد شده  هم افزایی و تعامل به وجود بیاد که دوستان به صورت جزیره‌ای کار نکنند و از ظرفیت ها و امکانات اندیشکده ها متقابلاً استفاده بشود.

جمع بندی سخنان حاج آقای محمد نژاد :
تشکر از زحمات همکاران در استان به خصوص در انتخابات ریاست جمهوری استان ایلام  بیشترین مشارکت اساتید دانشگاه‌ها را در بحث پویش دعوت از مردم برای حضور در انتخابات را داشتند. انشاءالله آمار دقیق را ارسال خواهیم کرد.  جای تقدیر و تشکر دارد. اندیشکده اربعین پیشنهاد بسیار خوبی است و به نظر من جامعیت دارد. هم مباحث آموزشی و هم فرهنگی و هم مباحث اقتصادی و اجتماعی را  دربرمی‌گیرد. اگر در ذیل خودش همین یک اندیشکده خوب و کامل و جامع دیده بشود کافی است. نیازی به تعدد اندیشکده ها در این استان نیست و از پیشنهاد شما استقبال می‌کنیم.  تاکید می‌کنیم به رئیس محترم نهاد جناب حاج آقای رستمی که این را هم ابلاغ بفرمایند تا فعال بشود.
امیدواریم شاهد آن باشیم که  در کشورمان  رئیس جمهور محترم هم عضو یک اندیشکده باشد. ساختار آن ساختار بازی هست و نیازی به اخذ مجوز از وزارت خانه ها ندارد و مثل پژوهشکده ها نیست و در عین حال بسیار کارآمد است. لذا تاسیس اندیشکده یک کار فاخر و ارزشمند است. ان شاءالله موثر خواهد بود. مجدداً تاکید می‌کنم بر تشکیل شوراهای هم اندیشی در دانشگاه‌ها و استان . ساختار شوراها کامل است اگر در همه دانشگاه‌ها شورای هم اندیشی فعال باشد و بودجه شان را در دانشگاه با ریاست دانشگاه مصوب کنند و برنامه ها را در طول سال مورد بحث قرار بدهند.  معاون فرهنگی دانشگاه هم حمایت کند موفق خواهند بود. شورای استانی هم برای هماهنگی است. ریاست به عهده شما دبیران هم اندیشی عضو شورا هست .
 به شکل داخلی ماهیانه یک جلسه با حضور دبیران تشکیل شود.
 خبر خوبی هم در خصوص زیارت مشهد بدهم. امسال بودجه لازم تصویب و طرح هم  داده شده است. دبیران به همراه خانواده به مشهد مشرف می شوند.  اگر خداوند توفیق بدهند و موضوع کرونا خیلی مانع نباشد. اگر مشکلی هم بود قصد داریم به صورت منطقه‌ای برگزار کنیم و هر چند استان را به صورت یک نشست در مشهد برگزار کنیم. هر چند کار ما سخت می‌شود. ان شاءاالله تا آن زمان اساتید واکسینه شده باشند  تا امکان حضور در محافل عمومی وجود داشته باشد.
 نکته ای که هست گزارش عملکرد، برخی دانشگاه ها مثل پیام‌ نور متاسفانه در ارائه آن یک کمی ضعف دارند. لطفاً عنایت داشته باشند و عملکرد خودشان را بارگذاری کنند. مثلاً استانی که فعال هست اگر یک دانشگاه فاصله بگیرد به چشم می آید. انشاءالله همه عزیزان در انجام وظایف خودشان موفق باشند. قبول دارم دبیران ما هیچ چیز دریافت نمی کنند و در عین حال بسیار فعال هستند و مجاهدانه کار می‌کنند. جای تقدیر هست البته شورای سیاستگذاری تشکیل شده و پیگیر جایگاه حقوقی دبیران در دانشگاه هستیم تا از طرف وزارت خانه بوده و از طریق روسای‌دانشگاه‌ها دبیران هم اندیشی دانشگاهها به رسمیت شناخته شوند تا جایگاه حقوقی داشته باشند. اولین جلسه تشکیل شده است. اگر بتوانیم دولت را مجاب کنیم و به نتیجه خوبی برسیم مزایای مادی و معنوی برای دبیران پیشنهاد داده ایم که انشاءالله مورد تصویب قرار بگیرد.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *