برگزاری همایش مدرسین دانش افزایی استادان در شهر مقدس قم

همایش مدرسین دوره های دانش افزایی استادان با حضور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاهها، معاونت فرهنگی سیاسی نهاد و حدود 70 نفر از مدرسین دوره های دانش افزایی در سالن همایش‌های دانشگاه معارف اسلامی شهر مقدس قم برگزار شد.این همایش به همت مرکز هم اندیشی استادان و با هدف آمادگی مدرسان برای برگزاری دوره های دانش افزایی، از ساعت 8 الی 13 روز پنج شنبه 5 اردیبهشت 1401 و با حضور حدود 70 تن از مدرسین دانش افزایی استادان برگزار گردید.


در ابتدای این همایش حجت الاسلام والمسلمین محمدنژاد ( رئیس مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی ) خیر مقدم و معرفی اجمالی و ارایه گزارشی کوتاه با اشاره مختصر به اهم برنامه های انجام شده در سالهای گذشته پرداختند  ایشان در ادامه فرمودند طی یک دهه گذشته بیش از 5200 دوره دانش افزایی در دانشگاههای کشور برگزار شده و حدود 12 هزار استاد در هر سال در دوره ها شرکت داشته اند. سخنران بعدی این همایش حجت الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاهها بود. ایشان در بخشی از بیانات خود به تبیین شرایط و ضرورت های فعلی دانشگاه از نگاه مقام معظم رهبری پرداخته و اظهار داشت: تبیین، موضوع فوری، ضروری و لازم در فضای کنونی کشور بوده و تکلیف ما جهاد درحوزه تبیین است چراکه مبارزه و هجمه دشمن در این حوزه می باشد و دانشگاهها خط مقدم مبارزه در جهاد تبیین قرار دارند .
ایشان در بخشی دیگر از سخنان خود به سه ویژگی اصلی حرکت و جهاد تبیین از نگاه مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: این حرکت اولاً باید مخلصانه باشد ثانیاً با تمام وسع و توان باشد ثالثا معطوف به رفتار و حرکت دشمن باشد .
همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند طی سال‌های اخیر واقعیت جدیدی به وجود آمده که با تمام آنچه که قبل از آن بوده متفاوت می باشد و اهمیت آن از اهمیت انقلاب صنعتی که در اروپا به وجود آمده هم شاید بیشتر باشد. حکومت ها با واقعیتی مواجه اند به نام حاکمیت در فضای مجازی که دولت‌ها را به محاق برده اقتصاد، ترافیک، حمل و نقل و آموزش در اختیار فضای مجازی است.
طی سالهای اخیر حاکمیت فضای مجازی، تمام متغیرها را دارد تغییر میدهد. در کشور ما هم به دنبال تغییر نظام ارزش ها و باورهای جامعه و نسل جدید می باشد. امروزه ما با یک نسل کشی فرهنگی مواجه ایم تلاش حاکمیت فضای مجازی در این است که نسل فعلی را از گذشته، هویت و ارزش های نسل قبلی خود جدا سازد. حضوری نبودن دانشگاه ها در مقطع کرونا و حضور دانشجویان و دانش آموزان در فضای مجازی در این  دوره علاوه بر حضور در سامانه های آموزشی باعث در گیری بیشتر دانشگاهها با این تهدید شده و اساتید و دانشجویان بیش از بقیه اقشار جامعه با این فضای مجازی درگیر هستند و اولین پژواک فضای مجازی به دانشگاه ها می رسد.
ایشان در ادامه تنها راهکار موجود در برابر این چالش را روشنگری دانسته و فرمودند  باید هر یک از ما شمعی باشد که چاله ها را روشن کرد حذف فضای مجازی نه امکان پذیر است و نه  است بلکه راهکار است
ایشان همچنین در بخش پایانی بیانات خود به مدرسان دانش افزایی اهمیت این دوره ها و استفاده هرچه بیشتر از این ظرفیت بوجود آمده تأکید نموده و فرمودند: مدرسان این دوره ها در هر سال با حدود ۱۳ هزار استاد به طور مستقیم و بیش از یک میلیون و سیصد هزار دانشجو به طور غیر مستقیم در ارتباط هستند و لذا این دوره ها از ظرفیتی عظیم برخوردار می باشد و در جهت استفاده از این ظرفیت به مدرسان توصیه نمودند که کار خود را در جایگاه پیامبری ببینند و اخلاص را بن مایه فعالیت خود قرار داده که در این صورت  ضعف و کمبود امکانات تاثیری در کار آنها نخواهد داشت.
 
حجت الاسلام والمسلمین شاطری دبیر محترم شورای اسلامی شدن دانشگاه ها  آخرین سخنران بخش اول این مراسم بود که طی سخنانی این دوره ها یکی از نفیس ترین فعالیت هایی دانسته که در سطح دانشگاه ها برگزار شده . ایشان در ادامه به تببین نکات و تذکراتی در خصوص محتوای سرفصل ها و دوره ها پرداخته و بر بر حرکت بر محور سرفصل ها  و عدم غفلت از آن تأکید نمودند. متأسفانه برخی دانشگاهها دوره های دیگری را به اسم دانش افزایی به انجام می رسانند که باید برنامه ریزی لازم در این ارتباط صورت پذیرد.
 
در بخش بعدی نشست تعدادی از مدرسین به ارائه تجارب خود پرداختند. از جمله اساتید ارجمند آقایان: کوشکی، واسعی، آجیلی، منتظرالقائم، روحی سروقامت محمد رضایی، الهی منش که بخشی از تدابیر موفق خود در اجرای دانش افزایی را در جمع مدرسین مطرح نمودند.
 
در پایان این بخش نیز با حضور ریاست محترم نهاد از  حجت الاسلام والمسلمین دکتر شاطری مدیر سابق کارگروه تعلیم و تربیت و جناب دکتر محمدرضایی مدیر سابق کارگروه معرفت شناسی  تقدیر و تجلیل گردید.
در قسمت پایانی مدرسین ضمن شرکت در پنج کارگروه تخصصی به بررسی موضوعات و سرفصل های باز طراحی شده و راهکارهای اجرایی کردن آنها پرداختند که این پنج گروه عبارتند از:
1.    کارگروه تاریخ تمدن اسلامی که این کارگروه به ریاست جناب دکتر منتظرالقائم و با حضور حدود 11 نفر از مدرسین برگزار گردید.
 
کارگروه اصول تعلیم و تربیت که این کارگروه به ریاست جناب دکتر غفاری و حضور حدود 11  تن از مدرسین برگزار گردید.


 
کارگروه اخلاق علمی و حرفه ای که این کارگروه به ریاست جناب دکتر گل محمدی و حضور حدود 14  تن از مدرسین برگزار گردید.


 
کارگروه اندیشه سیاسی و مبانی انقلاب اسلامی که این کارگروه به ریاست جناب دکتر مرندی و حضور حدود 16  تن از مدرسین برگزار گردید.


 
کارگروه معرفت شناسی اسلامی که این کارگروه به ریاست جناب دکتر روحی و با حضور حدود 10 تن از مدرسین برگزار گردید

دوره روشنفکری دینی از تاریخ 1401/02/26 الی 1401/02/28 به مدت سه روز و یک روز به دلیل تعطیلی در تاریخ 1401/03/03جمعا به مدت چهار روز از ساعت 9-13 در واحد آموزش پژوهشگاه صنعت نفت برگزار گردید.
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *