اندیشکده‌هایی را با حضور اساتید دانشگاه های استان تشکیل خواهیم داد

جلسه دبیران و رئیس دفتر استانی مرکز هم اندیشی خراسان جنوبی با مدیر مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی سه شنبه نوزدهم مرداد ماه سال جاری برگزار شد.

 

 

جلسه دبیران و رئیس دفتر استانی مرکز هم اندیشی خراسان جنوبی با مدیر مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی سه شنبه نوزدهم مرداد ماه سال جاری برگزار شد.

به گزارش مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی  دراین جلسه که حجت الاسلام جعفری رئیس دفتر استانی ،دکتر فرهنگ فر، دکتر ولی پور ،دکتر ثقة الاسلامی، دکتر باقری ،دکتر مصلحی و دکتر حاجی آبادی حضور داشتند

حجت الاسلام محمد نژاد مدیر مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی با اشاره به سابقه بیست ساله فعالیت های این مرکز گفت : ماموریت اصلی که در طی این بیست سال برای مرکز هم اندیشی تعریف شده ارتباط اساتید بود یکی از مهم‌ترین اهداف هم ارتباط بین حوزه و دانشگاه بوده است.

 وی ادامه داد: هدف بعدی هم که کاربردی‌تر نسبت به موضوع های قبلی می باشد این است  که بتوانیم از ظرفیت و توان اساتید برای حل مشکلات جامعه استفاده کنیم چرا که استادان دانشگاه ها  نخبگان این جامعه هستند   و  می توانند برای حل مشکلات ما در سطح  دانشگاه ، استان و در سطح ملی برای کل نظام راهکار ارایه نمایند.

حجت الاسلام محمد نژاد ادامه داد: :دبیران هم اندیشی ما در دانشگاه ها باید به عنوان حلقه ارتباطی استادان و نخبگان دانشگاهی با متولیان و مجریان استانی و کشوری عمل نمایند .اما متاسفانه دیده می شود انحرافاتی در مسیر اجرای این مسئله در برگزاری جلسات و نشست ها رخ می دهد و جلساتی که بیشتر شبیه دانش آفزایی می باشد به عنوان نشست هم اندیشی ارایه می گردد.

مدیر مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی با اشاره به ارایه شیوه نامه برگزاری جلسات تخصصی هم اندیشی که به تمامی مراکز ارسال شده است ادامه داد: در حال حاضر تمام تلاش همکاران ما در مرکز برگرداندن ریل مرکز به مسیر اصلی خودش می باشد که انتظار داریم در این مسیر دفاتر هم اندیشی همت بیشتر داشته باشند.

دکتر محمد نژاد در ادامه افزود: طرحی را تحت عنوان طرح اندیشوران طراحی کردیم و همچنیین برنامه ای پیش بینی شده که  بتوانیم در استانها  اندیشکده‌هایی ایجاد کنیم مثلاً استان خراسان جنوبی به دلیل نزدیکی و همسایگی با برخی از کشورها ، مسائل خاص بزرگ و حادی داشته باشه اندیشکده‌هایی را باید تاسیس کنند و با استفاده از ظرفیت اساتید مختلفی که در آن عرصه می توانند فعال باشند .با ریاست محترم استانی این اندیشکده این بحث را عمیق تر بررسی کند و با استاندار و نمایندگان محترم مجلس استان را دعوت کند و آنان را عضو این اندیشکده نمایند و در راستای حل مسائل حاد استانی کمک کنند اندیشکده ها می توانند با بهره گیری از اساتید مختلف بیان و میزهای مختلفی را تشکیل داده و راهکار ارائه نماید.

 

در دانشکده ها دبیر ورابط دانشکده  هم اندیشی  راه اندازی شده است

در ادامه حجت الاسلام جعفری رئیس استانی خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت  های بسیار تاثیر گذار دفاتر این استان کفت:تا به حال در این استان انحرافی از مسیر هم اندیشی نداشتیم و بر اساس دستورالعمل‌ها اقدام شده و هم اندیشی به صورت جلسات بصیرت افزایی انجام شده برخی جلسات به دلیل افزایش مشارکت و مخاطبین به صورت سخنرانی اجرا ‌شد جلسات خیلی خوبی را برگزار کردیم و آثار خیلی خوبی هم داشت مطالبی مطرح شد.

وی با اشاره به حضور دفاتر هم اندیشی در دانشکده های دانشگاه های این استان افزود: دبیرانی را در دانشکده ها به عنوان دبیر دانشکده یا رابط به دوستان ابلاغ شد و کارگروه های تخصصی را در دانشکده های خودشان ایجاد نموده اند  که باعث شد اساتید بیشتری را در این عرصه حاضر شوند.  پیشنهادی هست و اگر مصلحت باشد در برخی از دانشکده ها که دانشگاه ها که ظرفیت را دارند راه اندازی کارگروه تخصصی بانوان و نخبگان دانشگاهی ایجاد شود. در هر صورت مجموعه اساتید خواهر دانشگاهی ما و از نگاهی بعضی از مباحث را که جنبه تخصصی دارد را خواستند با هم این هم اندیشی را داشته باشند و باید این ظرفیت را مورد توجه قرار داد .

انتقادی در خصوص تضعیف جایگاه هم‌اندیشی در دولت قبل داریم دبیران آشنایی بیشتری نسبت به اساتید دارند و نظر اینها می تواند در کمسیونها  موثر باشد لذا خواهشم این است که برای اعاده حقوق این عزیزان و برای حضور این عزیزان در کمیسیون پیگیری شود و مجدداً به جایگاه اول خود برگردند .

 

 

 

معادن استان ظرفیت و پتانسیل  بالایی در زمینه اشتغال، فرآوری و افزایش ارزش افزوده دارد

در ادامه  دکتر فرهنگ فر با اشاره به فعالیت های گسترده دفتر هم اندیشی گفت: به دانشکده ها اعلام کردیم که مشکلات موجود  را در راستای برنامه ریزی مسائل اقتصادی فرهنگی سیاسی و اجتماعی استان خراسان جنوبی را استخراج نموده و به استانداری و مجمع نمایندگان استان منعکس نمایند. از اساتید گروه معدن دانشکده ها دعوت کردیم و و مطرح شد  که معادن استان ظرفیت و پتانسیل در زمینه اشتغال فرآوری و افزایش ارزش افزوده برای استان را دارد و می توان با فراوری  از خام‌فروشی جلوگیری نماید  . همچنین موضوع خشکسالی و مسائل آب و افزایش بهره وری آب در مزارع کشاورزی و محصولات خاص استان خراسان جنوبی به خصوص زعفران و عناب و ظرفیت که وجود داره و مسائل مربوط به جمعیت و خانواده جلسات مفصلی برگزار شده است .

 

اندیشکده‌هایی را با حضور اساتید دانشگاه های استان تشکیل خواهیم داد

دکتر حاجی آبادی دبیر استانی خراسان جنوبی به بخشی از فعالیت های دفاتر هم اندیشی این استان اشاره نموده که از آن جمله در دانشگاه بیرجند کارگاه آموزشی تجدید نسل برگزار شد ، نشست تهدید یا فرصت با حضور آقای اسماعیل اکبری ، سمینار وحدت حوزه و دانشگاه ، وبیناری با عنوان ایران قوی با حضور دکتر ازغدی با  شرکت ۴۰۰ نفر در این وبینارها اشاره کرد وافزود:  امروز هم اندیشی جایگاه خود را به خوبی در دانشگاه باز کرده و در تمام جلسات که در بعد مسائل فرهنگی برگزار می شود، استادان  حضور پررنگی دارند که  نشان دهنده این هست که هم اندیشی بسیار خوب کار کرده است

وی ادامه داد اگر هم اندیشی نباشد دانش افزایی هم صورت نمی گیرد و دستورالعملی هم که برای برگزاری نشست ها ابلاغ شده ما اطلاع رسانی کردیم و در حال پیگیری است و طرح اندیشوران  نیز اطلاع رسانی خواهیم کرد. و به زودی اندیشکده‌هایی را با حضور اساتید دانشگاه های استان تشکیل خواهیم داد .

 

دکتر مصلحی دبیر هم اندیشی دانشگاه پیام نور نیز با اشاره به فعالیت های این دفتر گفت :ما در دانشگاه پیام نور ،جلسات هم اندیشی را به دو گروه تقسیم می‌کنیم گروه اول برای حل مسائل داخلی دانشگاه است که  با تبیین یک موضوع بین همکاران برگزار می‌شود که خیلی موفق بودیم و بعضی موارد موضوع خاصی را انتخاب می‌کنیم و به دنبال راه حل های آن هستیم که هنوز کاری که باید انجام شود انجام نشده در دانشگاه یک سری مشکلات هست تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه کمتر هست نسبت به دانشگاه های دیگر و موضوعات تخصصی را کمتر می شود کارکرد مگر موضوعات بین رشته ای

نقطه قوت دانشگاه پیام نور این است که ۱۳ واحد دانشگاهی دارد و در ۱۳ شهر مختلف حضور دارند و در جلسه شرکت می‌کند

 

همچنین در این نشست  دکتر ثقة الاسلامی با اشاره به فعالیت های دفتر هم اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت :بحث انتخابات را داشتیم برای سال جاری برنامه‌ای برای مشارکت حداکثری که با همکاری حوزه های مختلف فرهنگی معاونت فرهنگی و بسیج اساتید انجام شد و در استان بازخورد مناسبی داشته است  از دیگر فعالیت های این دانشگاه  ،فعال کردن واحدهای دانشگاه آزاد استان و ارتباط با هم اندیشی بود .علاوه بر این در واحدهای دیگر نیز رابط های هم اندیشی را مشخص کردیم و همکاری دارند و برنامه های مختلفی را به صورت مشترک برگزار می کنیم طرح اندیشه تمدن‌ساز را نیز اجرا کردیم که یک طرح کلی برگرفته از قرآن و مربوط به جلسات سخنرانی رهبر معظم انقلاب که در رمضان سال ۱۳۵۳ در مشهد برگزار شده و ۲۸ جلسه سخنرانی که به صورت مشروح در آمده و در کل واحدهای دانشگاه آزاد انجام دادیم

 

دکتر باقری  دبیر هم اندیشی دانشگاه صنعتی بیرجند نیز در ادامه این نشست گفت:متاسفانه در بحث جایگاه به نظر میرسد بعضی جاها تضعیف شده دبیر هم اندیشی به طور کلی عضویت شورای فرهنگی دانشگاه را دارد و شورای هم اندیشی را برگزار می کند  اما  در مجموع متاسفانه این جایگاه شرایطی که را اقتضا می کند را ندارد و ضعیف است .

 

در پایان این نشست حجت الاسلام محمد نژاد با تقدیر ازارایه گزارش عملکرد دفاتر استان خراسان جنوبی آن را  گزارشی نشاط بخش و امید آور  و بسیار خوب عنوان نموده که  حاوی نکات خیلی ارزشمندی بود نشان دهنده دغدغه عزیزان بوده است .

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *