در صورت اجرای درست دستورالعمل اجرایی نشت های هم اندیشی

استادان دانشگاه ها می توانند به حل مشکلات منطقه ای و کشوری کمک کنند

نخستین نشست دبیران هم اندیشی دانشگاه های استان زنجان با مدیر مرکز هم اندیشی برگزار گردید در این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمد نژاد مدیر مرکز هم اندیشی با اشاره به فعالیت های این مر کز گفت : در صورت اجرای درست دستورالعمل اجرایی نشست های هم اندیشی ،استادان دانشگاه ها می توانند به حل مشکلات منطقه ای و کشوری کمک کنند

 

 

نخستین نشست دبیران  هم اندیشی دانشگاه های استان زنجان با مدیر مرکز هم اندیشی برگزار گردید در این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمد نژاد مدیر مرکز هم اندیشی با اشاره به فعالیت های این مر کز گفت : در صورت اجرای درست دستورالعمل اجرایی نشست های هم اندیشی ،استادان دانشگاه ها می توانند به حل مشکلات منطقه ای و کشوری کمک کنند

 به گزارش مرکز هم اندیشی ،در این نشست دبیران  دانشگاه های استان زنجان مباحث مختلف  دفاتر هم اندیشی دانشگاه های خود را با مدیر مرکز مطرح نمودند.

در این نشست ابتدا حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد نژاد با اشاره به جایگاه والای مرکز گفت: فاخرترین فعالیت فرهنگی در دانشگاه ها  جلسات  هم‌اندیشی اساتید است ان شاءالله با تجربه ای که در این مدت در دانشگاه ها ایجاد شده  است به اهداف هم اندیشی نایل می شویم.

وی با اشاره به برخی تلقی های نادرست از فعالیتهای مرکز هم اندیشی ادامه داد گاهی شاهد هستیم هم اندیشی از جایگاه خود منحرف شده  و به جای برگزاری نشست های هم اندیشی  و استفاده از نظرات اساتید، نگاه ها و ارتباطات یک طرفه شده و جلسات سخنرانی برگزار می‌شود در حالی که برای رسیدن به جایگاه اصلی هم اندیشی و استفاده از نظرات اساتید در حل مسائل دانشگاه ،استان و کشور باید با برگزاری نشست های تخصصی  از نظرات آنان جهت حل مشکلات مختلف  استفاده نمود.وی ادامه داد: در صورت اجرای درست دستورالعمل اجرایی نشست های هم اندیشی ،استادان دانشگاه ها می توانند به حل مشکلات منطقه ای و کشوری کمک کنند

مدیر مرکز هم اندیشی با اشاره به راه اندازی  سامانه گزارش گیری ایجاد شده افزود :در این سامانه  3 آیتم وجود دارد سخنرانی -فعالیت فوق برنامه و هم اندیشی که مهمترین مسئله برگزاری نشست های هم اندیشی و استفاده از دیدگاه های علمی استادان می باشد .

 

وی با اشاره به برخی موانع و اشکالات موجود در مسیر هم اندیشی ادامه داد: با بررسی ها و مطالعات  صورت گرفته در حال رایزنی های با شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم تا بتوانیم مرکز را به جایگاه واقعی خود برسانیم .

دکتر محمد نژاد با اشاره به اهمیت استفاده از دیدگاه استادان دانشگاه ها برای حل مشکلات جامعه در سطح کلان و ملی و طرح اندیشوران گفت: جلسه‌ای در هرمزگان داشتیم دبیران هم اندیشی، امام جمعه ، نمایندگان مجلس، استاندار و روسای دانشگاه‌ها هم حضور داشتند که مسایل مختلف  استان مطرح شد و سوالاتی  نمایندگان مجلس در باره انتقال آب هرمزگان به یزد از اساتید مطرح شد  و دانشگاه نیز مشکلات خود را به نماینده گان مجلس انتقال دادند و این ارتباطات برای حل مشکلات مفید است

وی در پایان تاکید کرد :تلاش ما بازگشت به اهداف اولیه هم اندیشی و تعامل با اساتید و استفاده از نظرات ایشان است.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین شامی رئیس استانی مر کز هم اندیشی  دانشگاه های استان زنجان نیز گفت: با توجه به حضور ۳۰ ساله در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ،مجموعه هم اندیشی اساتید کار فاخر و ارزشمندی است که می تواند به  استفاده از نظرات نخبگان کشور در حل مسائل و مشکلات جامعه کمک شایانی نمود.

 وی با اشاره به برخی مشکلات و آسیب های مرکز هم اندیشی گفت: متاسفانه ساختار مدیریت طوری است که  نگاه ها فردی است مثلاً اساتید در خصوص موضوعی بحث می کنند و در مورد موضوعی به نتیجه می رسند اما  در ساختار حکومتی توجهی به این مسئله  نمی شود .

وی ادامه داد هرجا از نخبگان و اندیشمندان علمی استفاده مناسب شده است اثرات خوبی به جا گذاشته است و علت سستی نتایج جلسات هم اندیشی در داخل و خارج دانشگاه هاست  که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد  .

 

در ادامه  دکتر قنبری دبیر استانی دانشگاه های  زنجان نیز  با اشاره  به برخی مشکلات ساختاری که در کشور ودانشگاه ها وجود دارد گفت :به نظر می رسد در شرایط کنونی  مراکز  هم اندیشی در دانشگاه ها در شرایط فعلی تهدید تلقی می شود که انشالله با  مستقر شدن  دولت جدید و با پیگیری ها این نگرانی ها مرتفع خواهد گردید  و از طرفی به نظر می رسد  تشکل های موازی با مراکز هم اندیشی در دانشگاه ها مانند  بسیج اساتید ،کانون دانشجویان ایران اسلامی و غیره  در حال موازی کاری هستند.

همچنین آقای دکترعبدانی پور  دبیر علوم پزشکی زنجان  با اشاره به اهمیت مباحث مذهبی و عقیدتی و بالا بردن سطح آگاهی ها و بینش مذهبی استادان دانشگاه ها گفت :مراکز هم اندیشی باید جلسات را به سمتی سوق دهند که مسائل عقیدتی و دینی مورد توجه ویژه قرار گیرد. و این جلسات باید بصورت منظم  وبه صورت جلسات حد اقل ماهیانه برگزار گردد.

در ادامه نشست دکترحسین  عظیمی دبیر دانشگاه زنجان  با اشاره به فعالیتهای صورت گرفته در دانشگاه گفت :با تلاش همه جانبه توانسته ایم ارتباط بسیار خوبی با استادان و دبیران هم اندیشی برقرار کنیم در حال حاضر دبیران بسیار  فعال و پیگیر هستند به طوری که توانسته ایم  با اساتید ارتباطی نزدیک و دوستانه برقرار کرده و مسائل سیاسی استانی و کشوری را مطرح  و مورد بررسی قرار دهیم .

وی در ادامه با ارایه گزارشی از فعالیتهای دفتر هم اندیشی گفت :درسال 1399 ،یازده نشست به صورت ویژه برگزار شده است و در نیمه دوم سال نیز  در خصوص جمعیت -بورس -ارتباط عاطفی خانواده ها -گیاهان دارویی موثر بر کرونا -بصیرت سیاسی -کیفیت نظام آموزشی- و جلسه با معاونین آموزشی و پژوهشی دانشگاه و دستاوردهای انقلاب اسلامی نشست های برگزار شده است .

وی در ادامه با انتقاد به برخی مدیریت ها که در در دانشگاه و نهاد وجود دارد گفت: حضور اساتید در جلسات صرفاً برای مدرک و گواهی نیست ما از طریق نهاد در نشست ها باید مدیریت بر دل ها را داشته باشیم معاونین و روسای دانشگاه ها معمولاً افراد مسن و در سن بازنشستگی می باشند. اعتقاد اساتید این است که پیشنهادات به مسئولین صرفاً گفتار درمانی است و اثری ندارد تاثیر گذاری نهاد در تعیین ریاست و معاونین دانشگاه وجود ندارد هم چنین موازی کاری هایی وجود دارد .

 

دکتر افشاردبیر هم اندیشی دانشگاه فرهنگیان زنجان نیز در این نشست گزارشی از فعالیتهای دانشگاه فرهنگیان ارایه نمود و با اشاره به ارتباط گسترده‌ای  که بین اساتید فارغ از نوع دیدگاه و تفکر آنان ایجاد شده است  نشست های بسیار با کیفیتی در مورد  آموزش دوران کرونا ،افت انگیزه آموزشی دانشجویان ، مباحث انتخاباتی و ، ایجاد شور انتخاباتی در دانشگاه فرهنگیان و  برخی برنامه ها به صورت مشترک برگزار شده که  ذهنیت  بسیار مثبتی در میان دانشگاهیان ایجاد کرده است .

دکتر بیات یکی دیگر از دبیران این استان نیز گفت : در دانشگاه جلسات دانش افزایی و ضیافت مستمر برگزار شده است  حتی در دوران کرونا در بحث هم اندیشی در مناسبت ها به خصوص در انتخابات برنامه‌هایی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد در بحث شعار سال و وحدت حوزه و دانشگاه تبیین بیانیه گام دوم برنامه هایی داشتیم

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *