رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟
رئیس جمهور ترکیه با صدور دستور آغاز حمله نظامی به شمال شرق سوریه در واقع تلاش خود را برای تحقق رؤیاهایی که در طول قریب به ۸ سال گذشته در دستیابی به آنها ناکام ماند، کلید زده است.

شماره خبر : ٥٥٩٢٣٥ تعداد نمایش خبر:45 تاریخ درج خبر:1398/07/20

به گزارش مشرق، مدتی است که ارتش ترکیه در اقدامی که نقض آشکار قوانین بین المللی محسوب می شود، تمامیت ارضی سوریه را هدف قرار داده و به شمال این کشور حمله کرده است. مقامات ترکیه مدعی هستند که این عملیات را به منظور تأمین امنیت خاک خود انجام می دهند!

روز چهارشنبه هفته جاري بود که «رجب طيب اردوغان»، رئيس جمهور ترکيه از آغاز رسمي عمليات نظامي در شمال سوريه خبر داد. رئيس جمهور ترکيه با اعلام اين که عمليات نظامي در شمال سوريه با نام «چشمه صلح» است، همچنين گفته است که عمليات «چشمه صلح» عليه داعش، پ.ک.ک و ي.پ.گ است.

رئيس جمهور ترکيه همچنين هدف از اين عمليات را جلوگيري از ايجاد گذرگاه تروريستي در طول مرزهاي جنوبي کشورش و  بازگرداندن صلح به مناطق شرقي فرات و شمال سوريه عنوان کرده است.به گفته اردوغان، عمليات چشمه صلح تهديدات تروريستي عليه ترکيه را خنثي خواهد کرد و منجر به ايجاد يک منطقه امن مي‌شود.

از روز چهارشنبه تاکنون، ارتش ترکيه عمليات هاي نظامي گسترده اي را در شمال سوريه ترتيب داده است. درهمين ارتباط، منابع رسانه اي اعلام کردند که جنگنده هاي ترکيه بيمارستان راس العين را بمباران کردند. همچنين بر اثر حملات توپخانه اي ارتش ترکيه به محله الزيتونه در شمال شهر قامشلي يک غيرنظامي کشته و سه نفر ديگر زخمي شدند. درهمين حال، سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد: بيمارستان تل ابيض در مرز با ترکيه در شمال شرق سوريه پس از فرار کارکنان آن زير بمباران ترکيه، بسته شده است.

از سوي ديگر، برخي منابع از درگيري هاي شديد ميان نيروهاي قسد با نظاميان ترکيه و شبه نظاميان وابسته با آنکارا در جبهه هاي مختلف مرز سوريه با ترکيه از راس العين در حسکه گرفته تا تل ابيض در حومه الرقه خبر دادند. اين منابع بيان کردند: اين حملات همزمان با حملات راکتي ارتش ترکيه و بمباران مناطق مختلف از سوي جنگنده هاي ترکيه است.

همزمان قسد اعلام کرد: نيروهاي ترکيه تلاش کردند که از چند محور خطوط دفاعي ما را در هم بشکنند اما نيروهاي ما به مقابله با آنها پرداختند. آنها روز گذشته به اطراف شهر راس العين رسيدند و ما هم اکنون در حال هدف قرار دادن آنها با سلاح سنگين هستيم. درگيري هاي شديدي در خط مرزي جريان دارد. برخي منابع کُردي با اشاره به تسلط نيروهاي ترکيه و شبه نظاميان وابسته به آن بر ?? روستا که بيشتر آنها در تل ابيض است، اعلام کردند که نيروهاي قسد ? روستا را شب گذشته بازپس گرفته اند.


قسد همچنين از دفع حمله ارتش ترکيه و شبه نظاميان وابسته به آن در منطقه صنعتي در شرق راس العين در حومه حسکه خبر داد. قسد اعلام کرد: تعداد کشته هاي ما در روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه ?? نفر بوده است. از سوي ديگر، از سوي ديگر وزارت دفاع ترکيه اعلام کرد: ? تروريست «پ ک ک» و «پ ي د» و «ي پ گ» در جريان عمليات هوايي عليه تروريستها در شمال سوريه کشته شده اند. تعداد تروريستهايي که از زمان شروع عمليات چشمه صلح در منطقه شرق فرات کشته شده اند به ??? نفر رسيده است.

واقعيت اين است که دولت ترکيه به دنبال اهداف مهمي در شرق فرات است که از جمله مهمترين اين اهداف مي‌توان به رؤياي ديرينه آنکارا يعني ايجاد «منطقه امن» در شمال سوريه، اشاره کرد. البته مدت زيادي است که مقامات سياسي و نظامي آنکارا صراحتا خواستار ايجاد منطقه امن در شمال سوريه هستند.

مي‌توان گفت که درحال حاضر تشکيل منطقه امن در شرق فرات به يک رؤياي ديرينه براي آنکارا تبديل شده است؛ رؤيايي که به اذعان خودِ مقامات ترکيه‌اي صبر آن‌ها براي تحقق آن در حال لبريز شدن است. آنکارا به دنبال آن است تا از رهگذر جامه عمل پوشاندن به هدف و رؤياي خود يعني ايجاد منطقه امن در شرق فرات، به حضور کُردها در اين منطقه پايان بخشد.


اين مسأله را نبايد ناديده گرفت که ترکيه نيم‌نگاهي نيز به استان‌هاي واقع در شرق فرات دارد و تلاش مي‌کند تا به نحوي سيطره خود بر اين استان‌ها و مناطق استراتژيک را بسط دهد. ازجمله اين استان‌ها مي‌توان به استان کُردنشين «الحسکه» اشاره کرد که در شرق فرات واقع شده است.

درهمين حال، «کوباني»، «تل ابيض» و «قامشلي» از جمله ديگر شهرها و مناطقي هستند که ترکيه تلاش مي‌کند در شرق فرات بر آن‌ها سيطره يافته و حاکميتِ غيرقانوني خود در آنجا را بدين‌سان تثبيت کند. مقامات آنکارا بر اين باورند که سيطره آن‌ها بر مناطق استراتژيک واقع در شرق فرات اجازه نمي‌دهد که اين منطقه لقمه آساني براي آمريکايي‌ها باشد.

اما در هر صورت ناگفته پيداست که اقدام اخير ترکيه در شمال سوريه و در شرق فرات، نقض تماميت ارضي و حاکميت ملي اين کشور محسوب مي شود و بدون شک، دمشق اين اقدام آنکارا را بدون پاسخ نخواهد گذاشت. بدين ترتيب، روزهاي آينده آبستن حوادث مختلفي درخصوص تحولات مربوط به شمال سوريه خواهد بود.

از همين روي بايد گفت که دمشق بر اساس قوانين بين المللي حق ورود به ماجرا و دفاع از خاک خود را دارد. پيشتر نيز وزارت خارجه سوريه در مناسبت هاي مختلف تأکيد کرده است که سوريه حق هرگونه دست اندازي به تماميت ارضي‌اش از سوي طرف هاي خارجي را براي خود محفوظ مي داند.

در نهايت نبايد اين مسأله را فراموش کرد که دولتمردان ترکيه و در رأس آن ها رجب طيب اردوغان قريب به ? سال است که براي تحقق رؤياهاي خود در سوريه تلاش مي کنند؛ رؤياهايي که هيچيک از آنها تاکنون به منصه ظهور نرسيده و محقق نشده اند. بديهي است که در شرايط کنوني نيز رؤياي بزرگ اردوغان در شمال سوريه که همان برقراري حکومت خودمختارِ وابسته به آنکارا است، همچون رؤياهاي پيشين بر باد خواهد رفت و محقق نخواهد شد.

 

 


خروج