مركز هم انديشي استادان و نخبگان دانشگاهي


اخبار
سه شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٦
 


برگزاري ضيافت انديشه استادان دانشگاه محقق اردبيلي در مشهد مقدس

تعداد نمایش خبر:23 تاریخ درج خبر:1396/05/01

به گزارش دفتر هم‌اندیشی استادان دانشگاه محقق اردبيلي، دومين دوره از ضيافت انديشه اساتيد دانشگاه با عنوان كارگاه دانش‌افزایی «معرفت‌شناسی- معناي زندگي» در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش دفتر هم‌اندیشی استادان دانشگاه محقق اردبيلي، دومين دوره از ضيافت انديشه اساتيد دانشگاه با عنوان كارگاه دانش‌افزایی «معرفت‌شناسی- معناي زندگي» در مشهد مقدس برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دكتر مدبر، مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري دانشگاه در مراسم افتتاحيه اين دوره، ضمن عرض خيرمقدم به اساتيد خاطرنشان كردند: تمام ميهماناني كه امام رضا عليه‌السلام دعوت مي‌كنند، طبق روايات متعدد، از طرف خود آن حضرت مورد استقبال قرار مي‌گيرند.
ايشان در ادامه بحث، دوره‌هاي ضيافت انديشه را يكي از مفيدترين دوره‌ها و جلسات دانستند و تصريح كردند: هر جلسه‌اي كه اعضاي آن با حضور قلب حاضر شوند آن جلسه بي‌نتيجه نخواهد بود كه اين دوره به بركت وجود امام رضا عليه‌السلام اين ويژگي را دارد. دكتر مدبر از منظر بزرگان دين به تشريح شاخصه‌هاي موفقيت در زندگي پرداختند و تصريح كردند: چنگ زدن به درگاه اهل‌بیت عليهم‌السلام و عدم دوری کردن از آن‌ها، انسان را به مقامي مي‌رساند كه نتيجه و ثمره آن موفقيت در زندگي است.

گفتني است اين دوره از ضيافت انديشه اساتيد به مدت ۷ جلسه16 ساعت در سالن اجتماعات هتل فردوسي با حضور استاد عبدالرسول مشكات عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان برگزار شد. در اين كارگاه كه با عنوان «معرفت‌شناسی معمای انسان و معناي زندگي از منظر ديني و مقایسه آن با نگرش رايج در دوران مدرن»  برگزار شد، استاد مشكات با اشاره به‌ضرورت بازاندیشی در انسان‌شناسی به‌عنوان ضرورت عصر حاضر، ضمن  ارائه تصويري از انسان در نگاه وحياني ، به هدف و معناي زندگي در اسلام و مقايسه آن با انديشه و فرهنگ مدرن پرداخته و تبيين و تأمین پرسش‌های اصلي زندگي انسان معاصر را در سايه آموزه‌های ديني و سبك زندگي اسلامي دانستند. لازم به توضيح است كه اين دوره به روش كارگاهي برگزارشده و ضمن مشاركت استادان در بحث، در هر مرحله به سؤالات حاضرين پاسخ داده می‌شد.


خروج