اخبار ضيافت


برگزاري اولين دوره ضيافت انديشه استادان دانشگاه فرهنگيان آذربايجان شرقي

برگزاري مرحله نخست كارگاه دانش افزايي دانشگاه حضرت آيت الله العظمي بروجردي(ره) در سال 1396

برگزاري اردوي فرهنگي و تفریحی طرح ضيافت انديشه استادان دانشگاه پيام نور استان آذربايجان شرقي

برگزاري هم انديشي استادان دانشگاه پيام نور استان آذربايجان شرقي با موضوع «روشنفكري ديني»

برگزاري مراسم افتتاحیه اولین دوره طرح ضیافت اندیشه استادان دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی

برگزاری دو دوره ضيافت انديشه استادان دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب

برگزاری ضيافت انديشه اساتيد آموزشکده‌های سما استان خوزستان با عنوان كارگاه دانش‌افزایی «روشنفکری دینی سطح 1» در مشهد مقدس

برگزاري دوره ضيافت انديشه استادان دانشگاه آزاد تهران جنوب با عنوان اخلاق علمي و حرفه اي سطح 2

برگزاري طرح ضيافت انديشه استادان دانشگاه آزاد اسلامي واحد اميديه در سال 1396

برگزاري هفتمين دوره ضيافت انديشه اساتيد دانشگاههاي آزاد اسلامي استان اصفهان

 


برگزاري نشست هم‌اندیشی تخصصی اساتید بسیجی استان و مسئولين جهاد کشاورزی استان ایلام با موضوع ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشاورزی استان ایلام

تعداد نمایش خبر:178 تاریخ درج خبر:1396/05/21

نشست هم‌اندیشی تخصصی اساتید بسیجی استان با حضور مدیر کل و معاونین سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام با موضوع ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشاورزی استان ایلام با همکاری مرکز هم‌اندیشی اساتید دانشگاه آزاد ایلام و بسیج اساتید استان ایلام، در تاریخ 17 مرداد 1396 در سالن جلسات دانشگاه آزاد برگزار شد.

نشست هم‌اندیشی تخصصی اساتید بسیجی استان با حضور مدیر کل و معاونین سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام با موضوع ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشاورزی استان ایلام با همکاری مرکز هم‌اندیشی اساتید دانشگاه آزاد ایلام و بسیج اساتید استان ایلام، در تاریخ 17 مرداد 1396 در سالن جلسات دانشگاه آزاد برگزار شد.

در این جلسه که اساتید بسیجی و اعضا هیئت‌علمی دانشگاه‌های استان ایلام حضور داشتند، دکتر محمد ملکی، مسئول سازمان بسیج اساتید با تبریک روز خبرنگار و خیرمقدم به مدیرکل جهاد کشاورزی استان و اساتید بسیجی دانشگاه‌های ایلام گفت: با توجه به ظرفیت‌های بخش کشاورزی در استان که با چالش‌ها و محدودیت‌هایی روبه‌رو است به جهت همکاری هر چه بیشتر بین مجموعه دانشگاهی و سازمان جهاد کشاورزی و به‌کارگیری پروژه‌های تحقیقاتی اساتید بسیجی در بهینه‌سازی این صنعت و همفکری در راستای رفع موانع پیشرفت و توسعه این صنعت این دومین نشستی است که با حضور اعضاء هیئت‌علمی دانشگاه‌های ایلام که در این رشته به‌صورت تخصصی فعالیت دارند و سازمان جهاد کشاورزی استان تشکیل می‌گردد تا به رفع مشکلات این حوزه در استان پرداخته شود و زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه کشاورزی در استان باشیم.

دکتر میری، مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه جلسه گفت:ما در همه بخش‌ها مشکل‌داریم در حوزه دانشگاه در حوزه اجرا و در فرهنگ‌سازی جامعه دچار مشکلات عمیق هستیم.

وی با بیان اینکه جامعه باید یه صورت همه‌جانبه توسعه یابد، گفت: اگر امروز نیروی انسانی بی‌کیفیت، مشکل در اجرا و .. داریم به تربیت متخصصان دانشگاهی برمی‌گردد . سیستم آموزشی در دانشگاه‌ها کیفی نیست و خروجی آن تعریفی ندارد.

دکتر میری با بیان اینکه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، مدیران آینده کشور می‌شوند، افزود: حتی در دانشگاه‌های دولتی کشور نیروی انسانی متخصص تربیت نمی‌شود و خروجی علمی مناسبی ندارد.

مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: همه مسئولین به‌نوعی مقصرند، سیاست‌گذاران سیستم آموزشی کشور مقصرند و باید اصلاحات عمیق و کاربردی در سیاست‌های کلان آموزشی کشور انجام دهند.

وی مهم‌ترین محصول دانشگاه‌ها را تربیت نیروی انسانی متخصص برشمرد و افزود: امروزه دانشگاه‌های ما به‌جای پرورش مدیران متخصص به مدرک‌گرایی رو آورده است. اینکه چرا تولید آدامس کردی سقز به استان کردستان اختصاص‌یافته و به محصولی جهانی تبدیل‌شده است به ضعف سرمایه‌گذاران استانی برمی‌گردد که حاضر نیستند سرمایه‌های خود را در عرصه کشاورزی استان بکار گیرند .

وی افزود: سرمایه‌گذار بومی ریسک بالای سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی را نمی‌پذیرد و سرمایه‌اش را به بانک‌های خصوصی که سودهای بالای 20 درصد دارند، می‌سپارد.

دکتر میری یادآور شد: سیستم بانکی کشور نیز مشکل‌آفرین است. چرا باید با دادن سودهای بالای 20 درصد سرمایه‌داران را به سمت خود جذب کند و در بخش تولیدی بکار گیری نشود و این در حالی است که دز کشورهای پیشرفته دنیا سود بانکی نمی‌پردازند که هیچ  در عوض نگهداری پول‌های مردم از آن‌ها کارمزد می‌گیرند.
وی بابیان اینکه حجم سرمایه‌گذاری بعد از انقلاب هیچ‌وقت بالاتر از 5 درصد نرفته گفت: در کشورهای پیشرفته پول و سرمایه‌گذاری به سمت تولید و بهابازار می‌رود و همین سبب رونق اقتصادی در آنجاست.
مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: به خاطر سیاست انزوای جغرافیایی  سرمایه‌گذار غیربومی نیز ایلام را آخر دنیا قلمداد می‌کند و رغبت چندانی برای سرمایه‌گذاری در این استان ندارد

وی افزود: مشکلات بانکی سازمان کشاورزی مجبور است که به مؤسسات دولتی روی آورد به‌عنوان نمونه در همین راستا به شرکت کوثر وابسته به بنیاد شهید استان 14 هکتار از بهترین اراضی درجه‌یک هلیلان واگذار کردیم که تولیدات گلخانه‌ای را ایجاد کند که تقریباً در هفته گذشته کلنگ آن زده شد.و شخصاً مشکلات بانکی آن را دنبال نمودم و این در حالی است که در استان‌های دیگر مثل تهران سرمایه‌گذاران باعلاقه فراوان به دنبال اخذ مجوز گلخانه هستند

دکتر میری گفت: در بحث کشت دانه‌های روغنی که سرمایه‌ای در حد 80 میلیارد می‌خواهد که 80 درصد آن را نیز تسهیلات ارزان‌قیمت با سود ده درصد به آن اختصاص دارد کسی حاضر به سرمایه‌گذاری نیست.

وی افزود: به دلیل انزوای اجتماعی سرمایه‌گذار غیربومی به استان نمی‌آید یا توقعات بالا دارند.

باید در دانشگاه‌ها پژوهش به سمت تقاضامحوری رود نه تحقیقات تکرار شده و از سوی دیگر دستگاه‌های اجرایی باید نیازمندی‌های خود را با دانشگاه در میان بگذارند و این ارتباط بین دو حوزه دانشگاهی و صنعت لازم و ضروری است.


در ادامه  نشست هم‌اندیشی تخصصی اساتید بسیجی استان ایلام با جهاد کشاورزی دیگر موارد ازجمله:

مهم‌ترین محصول دانشگاه‌ها تربیت نیروی انسانی متخصص است.
سرمایه‌گذاران به‌جای بخش تولیدی سرمایه خود را به بانک‌ها سپرده‌اند.
به‌کارگیری متخصصان بومی در پروژه‌های کشاورزی استان.
استفاده از پتانسیل علمی اساتید مجرب و صاحب‌نظر استان در جهت رفع مشکلات حوزه کشاورزی.
انتقال نظرات ارزنده و کارشناسی به مسئولین دولتی و همکاری مجموعه دانشگاهی و جهاد کشاورزی جهت بهینه‌سازی کارها.
بحث ورود خاک‌های فرسایشی به سد مخزن آب ایلام  و راه‌حل این چالش بزرگ استان.
توسط اساتید مطرح گردید.

 


خروج