گفتمان چهل سالگي انقلاب اسلامي؛ عنوان نشست هم اندیشی استادان دانشگاه علوم پزشكي بيرجند

شماره خبر : ٥٥٠٠٠٠ تعداد نمایش خبر:257 تاریخ درج خبر:1397/11/28

دكتر محمدرضا ميري با اظهار اينكه افول نسبي ارزش‌هاي اسلامي در نسل جديد و كمرنگ شدن فضايل وكمالات اخلاقي در دهه اخير،‌ دغدغه‌اي است كه نمي‌توان از ديده پنهان داشت اضافه كرد: ارزش‌هاي انقلاب اسلامي در دو نسل قبلي به بركت اقتدار معنوي و انفاس قدسي حضرت امام خمينيره و تأثير فضاي روحاني و ملكوتي دفاع مقدس در دو دهه‌ي انقلاب سير صعودي داشت. نگراني و دغدغه‌هاي كنوني نسبت به نسل سوم، به دليل كمرنگ شدن ارزش‌ها و احيانا جايگزيني برخي ضدارزش‌ها به عنوان ارزش در جامعه است.

وي ادامه داد: ما بايد گام چهارم انقلاب را كه گام نوسازي و تحول معنوي و اخلاقي است، برداريم و در جامعه به يك معنا اين حركت از همه حركت‌ها دشوارتر است و خيلي سخت است، برداريم... ما بدون يك تحول اخلاقي عميق و گسترده نخواهيم توانست عدالت اجتماعي را آنطوري كه موردنظر اسلام است انجام دهيم.

استاد آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشگاه با بيان اينكه گرايش به اسوه و اسطوره‌ها و توجه زياد به نخبگان و قهرمانان تاريخي يكي از خصلت‌هاي روحي دوران جواني است گفت: از اين رو تبليغ و معرفي سيره‌ي اخلاقي و تربيتي پيامبراكرمص كه قرآن كريم او را به عنوان يك سرمشق نيكو به مومنان تاريخ انسانيت معرفي مي‌كند و نيز ساير ائمه معصومين بايد در اولويت تبليغات ديني باشد و سپس معرفي كامل بزرگان دين و انديشمندان و فرهيختگاني كه عمر خود را در خدمت به مردم، دين و دنياي علم و تمدن گذرانده‌اند مي‌تواند براي جوانان منشأ رشد و كمال صفات ارزشمند انساني باشد.

دكتر ميري با اظهار اينكه ارتباط ارگانيك و مستمر و برنامه‌ريزي شده كانون خانواده، مساجد، حوزه‌هاي علميه و دانشگاه‌ها كه پايگا‌ه‌هاي اصلي انقلاب بودند در دستيابي به آرمان‌هاي فرهنگي و تربيتي؛ بسياري از مشكلات انتقال ارزش‌ها را به نسل جديد را حل مي‌كند افزود: رسالت دانشگاه و حوزه در ترسيم سياست‌هاي فرهنگي و تربيت جوانان امروز از حساسيت و ظرافت‌هايي برخوردار است كه غفلت از آنها انحراف ارزش‌ها و استحاله معنوي را پديد مي‌آورد.
وي با بيان اينكه بدون ترديد نياز اصلي و واقعي نسل جوان و جامعه ما فرهنگ و فرهنگ‌سازي است و اين حقيقت را نمي‌توان كتمان كرد گفت: از اين رو شايسته است كه مديران براساس نظريات دقيق كارشناسي صحيح، بدون تنگ‌نظري يا افراط و تفريط نيازهاي فرهنگي جامعه را بشناسند و با پرهيز از نگرش‌هاي مقطعي يا تك بُعدي همراه با واقع‌بيني و آرمان‌گرايي، ارتقاء سطح فرهنگ و رفاه عمومي توام با حفظ شعائر اسلامي، رفع فقر و فساد و تبعيض از راه ترويج آموزه‌هاي ديني را در عمل به نسل جديد نشان دهند.

دكتر ميري با تاكيد بر ولايي گرايي و بيان اينكه كارنامه درخشان و موفق انقلاب و رويش ارزش‌هاي اسلامي مرهون اطلاعات از امام و رهبري و نهادينه شدن فرامين و راهبردهاي اين بزرگوار است گفت: تبلور ساير ارزش‌هاي اخلاقي در پرتو رهبري‌هاي حكيمانه ولايت فقيه و اطلاعت‌پذيري مردم و نهادينه شدن و قانونمند ساختن راهبردها و راهكارهاي فرهنگي اين مقام منيع در سطوح مختلف جامعه امكان‌پذير است.

 


خروج