اخبار ضيافت


برگزاري اولين دوره ضيافت انديشه استادان دانشگاه فرهنگيان آذربايجان شرقي

برگزاري مرحله نخست كارگاه دانش افزايي دانشگاه حضرت آيت الله العظمي بروجردي(ره) در سال 1396

برگزاري اردوي فرهنگي و تفریحی طرح ضيافت انديشه استادان دانشگاه پيام نور استان آذربايجان شرقي

برگزاري هم انديشي استادان دانشگاه پيام نور استان آذربايجان شرقي با موضوع «روشنفكري ديني»

برگزاري مراسم افتتاحیه اولین دوره طرح ضیافت اندیشه استادان دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی

برگزاری دو دوره ضيافت انديشه استادان دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب

برگزاری ضيافت انديشه اساتيد آموزشکده‌های سما استان خوزستان با عنوان كارگاه دانش‌افزایی «روشنفکری دینی سطح 1» در مشهد مقدس

برگزاري دوره ضيافت انديشه استادان دانشگاه آزاد تهران جنوب با عنوان اخلاق علمي و حرفه اي سطح 2

برگزاري طرح ضيافت انديشه استادان دانشگاه آزاد اسلامي واحد اميديه در سال 1396

برگزاري هفتمين دوره ضيافت انديشه اساتيد دانشگاههاي آزاد اسلامي استان اصفهان

 


برگزاري جلسه هم‌اندیشی استادان دانشگاه پيام نور استان آذربايجان شرقي با موضوع «آزادي بيان»

تعداد نمایش خبر:108 تاریخ درج خبر:1396/07/17

جلسه هم‌اندیشی اساتيد با موضوع آزادي بيان روز يكشنبه مورخ 96/6/12 با حضور اساتيد و اعضاي محترم علمي در دانشگاه پيام نور استان آذربايجان شرقي برگزار شد.

جلسه هم‌اندیشی اساتيد با موضوع آزادي بيان روز يكشنبه مورخ 96/6/12 با حضور اساتيد و اعضاي محترم علمي در دانشگاه پيام نور استان آذربايجان شرقي برگزار شد.

در ابتداي جلسه دكتر حسين عباسي دبير هم‌اندیشی دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري دانشگاه پيام نور استان به تشريح موضوع پرداخته و سؤالات مهم در اين زمينه را مطرح نمودند. منظور از آزادي بيان، آزادي انديشه، عقيده و باور و بيان دیدگاه‌ها در زمینه‌های سياسي، اجتماعي و غيره است. اينكه آيا اين نوع آزادی‌ها محدوده‌ای دارند يا حدومرز آن چگونه تعيين می‌شود؟ آيا آزادي بيان نامحدود است يا مطلق؟ آزادي بيان مطلوب است يا نامطلوب؟ چارچوب‌های حقوقي و قانوني كه در قوانين داخلي مانند قانون اساسي و قوانين بین‌المللی و اسناد حقوقي بین‌المللی در مورد آزادي بيان تعريف و تعیین‌شده است و نيز ديدگاه قرآن و دين مبين اسلام و نيز انديشمندان غربي در مورد آزادي بيان ازجمله مهم‌ترین سؤالات مطرح در جلسه بوده است.

در ادامه، دكتر جوان آراسته كارشناس محترم ضمن قدرداني از حضور فعال اساتيد توضيحاتي را در پاسخ به سؤالات مطرح‌شده و نظرات اساتيد ارائه نمودند.
در بلوك شرق،كشورهاي سوسياليستي به امنيت خيلي بها می‌دهند درحالی‌که در كشورهاي كاپيتاليستي كه ليبراليسم محوريت اين كشورها بود، صبغه‌ی پررنگی به آزادي می‌دادند حتي اگر برخي مسائل امنيتي هم تحت‌الشعاع قرار بگيرند.

و همين کشورها وقتي با حوادثي مثل بازگشت داعش مواجه می‌شوند، محدودیت‌های ویژه‌ای براي شهروندان خود اعمال می‌کنند. مثلاً در لندن، آزادي هست ولي امنيت نيست ولي در عربستان،  امنيت هست ولي آزادي نيست. لذا هیچ‌کدام، مطلوب نيست و بايد بين امنيت و آزادي توازن برقرار بشود.

ايشان افزودند: اين سخن كه آزادي تا جايي خوب است كه آزادي ديگران را سلب نكند در برخي موارد درست است و در برخي موارد نادرست. در آزادي دو قيد مهم وجود دارد يك اضرار به غیراست و ديگري ايذاء است يعني آزادي نبايد باعث آزردگي خاطر و احساسات و عواطف ديگران شود.

اصل 124 قانون اساسي می‌گوید:  نشريات و مطبوعات در بيان مطالب آزادند مگر اينكه مخل امنيت عمومي و مباني اسلام باشد.
و همچنين امام علي ع در نهج‌البلاغه به مالك دستور می‌دهد كه وقتي بگذار تا مردم بيايند و حرف‌ها و دیدگاه‌های  خودشان را بدون هيچ واهمه‌ای، با تو بزنند و تو گوش كن.

 


خروج