اخبار ضيافت


برگزاري اولين دوره ضيافت انديشه استادان دانشگاه فرهنگيان آذربايجان شرقي

برگزاري مرحله نخست كارگاه دانش افزايي دانشگاه حضرت آيت الله العظمي بروجردي(ره) در سال 1396

برگزاري اردوي فرهنگي و تفریحی طرح ضيافت انديشه استادان دانشگاه پيام نور استان آذربايجان شرقي

برگزاري هم انديشي استادان دانشگاه پيام نور استان آذربايجان شرقي با موضوع «روشنفكري ديني»

برگزاري مراسم افتتاحیه اولین دوره طرح ضیافت اندیشه استادان دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی

برگزاری دو دوره ضيافت انديشه استادان دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب

برگزاری ضيافت انديشه اساتيد آموزشکده‌های سما استان خوزستان با عنوان كارگاه دانش‌افزایی «روشنفکری دینی سطح 1» در مشهد مقدس

برگزاري دوره ضيافت انديشه استادان دانشگاه آزاد تهران جنوب با عنوان اخلاق علمي و حرفه اي سطح 2

برگزاري طرح ضيافت انديشه استادان دانشگاه آزاد اسلامي واحد اميديه در سال 1396

برگزاري هفتمين دوره ضيافت انديشه اساتيد دانشگاههاي آزاد اسلامي استان اصفهان

 


«محصولات تراریخته، آری یا نه؟ فرصت یا تهدید؟»؛ عنوان نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه ارومیه

تعداد نمایش خبر:114 تاریخ درج خبر:1396/07/03

نشست هم‌اندیشی اعضای هم‌اندیشی دانشگاه ارومیه با موضوع: «محصولات تراریخته، آری یا نه؟ فرصت یا تهدید؟» در سالن اجتماعات پژوهشکده دریاچه ارومیه برگزار شد.

نشست هم‌اندیشی اعضای هم‌اندیشی دانشگاه ارومیه با موضوع: «محصولات تراریخته، آری یا نه؟ فرصت یا تهدید؟» در سالن اجتماعات پژوهشکده دریاچه ارومیه برگزار شد.

در این جلسه دبیر هم‌اندیشی درباره ضرورت و اهمیت پرداختن به چنین موضوعی را بیان نمود و اظهار داشت این بحث هم جنبه حقوقی و هم اقتصادی و امنیتی دارد و اخیراً رنگ و بوی ساسی هم به خود گرفته است. وی اظهار داشت این‌گونه مباحث باید در یک فضای علمی و دانشگاهی به‌دوراز گرایش‌ها سیاسی و جناحی انجام پذیرد و این حق مصرف‌کنندگان محصولات و کالاهاست که اطلاعات درست را از کالای مصرفی خود داشته باشند.

در ادامه جلسه دکتر جعفری و دکتر حسینی از اساتید برجسته علوم ژنتیک و کشت بافت با استناد به مطالعات و پژوهش‌های انجام‌گرفته و نظارت و تأیید نهادهای بین‌المللی و عدم وجود تفاوت جدی بین تحول و تکامل در طبیعت و دخالت انسان در انتقال هدفمند ژن‌ها و صفات مطلوب استفاده از این محصول را بدون ایراد و ریسک و خطر دانستند.

سپس پروفسور درویش زاده متخصص بیوتکنولوژی بیان داشتند در استفاده از محصولات تراریخته احتیاط و نظارت جدی لازم است در آلمان و روسیه و اسرائیل و فرانسه استفاده نمی‌شود و 96 درصد این نوع محصولات در موتور دیزل استفاده می‌شود نه در سر سفره مردم.

وی متذکر شدند متأسفانه نهادهای بین‌المللی خطرات و ریسک و مضرات این نوع محصولات را بیان نمی‌کنند و تولیدکنندگان همان نظارت‌کنندگان هستند تجربه نشان می‌دهد غربی‌ها و نهادهای بین‌المللی آن‌ها هیچ‌وقت بر فکر جهان سوم نبوده و دالشان به حال ما نسوخته است.
جلسه با اظهارنظر حضار ادامه یافت و مقرر شد ادامه بحث در جلسه بعدی پی گیری شود.

 


خروج