آمریکاشناسی؛ فراز و فرود یک امپراطوری، اثری جدید از پروفسور مولانا

شماره خبر : ٥٢٦٢٦٦ تعداد نمایش خبر:262 تاریخ درج خبر:1396/05/25

http://hamandishi.nahad.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=742&fkeyid=&siteid=742&pageid=78228&newsview=526266

"امریکا شناسی ؛ فراز و فرود یک امپراتوری" نام کتاب مشهوری از پروفسور حمید مولاناست که تلاش دارد مخاطب خویش را به شناخت واقع بینانه ای نسبت به ایالات متحده آمریکا برساند. این کتاب در چنین مسیر ناهمواری به مراحل اوج و فرود این سرزمین و تفاوت بین آمریکا و آمریکایی‌ها بصورت ویژه می پردازد. نگارنده با توجه به تجربه پنجاه ساله ای که از زندگی درآمریکا دارد ویژگی های دولت و ملت آمریکا را در سه بخش این کتاب به رشته تحریر در آورده است.وی در بخش اول کتاب نگاهی دارد به شناخت کلی جامعه آمریکا، که در این راستا تاریخ و تمدن، اقتصاد سرمایه داری ، دین و سیاست بررسی شده اند. برای بیشتر مردم دنیا، ایالت متحده آمریکاتصویری ذهنی و نه واقعی است بسیاری از مردم جهان به آمریکاسفر نکرده، آن سرزمین را از نزدیک ندیده و فرصت زندگی و کار در آن کشور را نداشته اند، ولی چون آمریکایک نیم قاره پهناور و قدرتی بزرگ محسوب می شود علاقه و کنجکاوی درباره آن در میان مردم دیگر کشورها زیاد است این کتاب می کوشد تا آمریکارا آن گونه که حقیقتاً هست معرفی کند نه آن گونه که ما تصور کرده، حدس می زنیم و یا با رسانه ها و تصاویر ماهواره ای، اشیا، ابزار و کالاهای ساخت آن کشور،آن در مغزمان مجسم می کنیم.
از دیدگاه از آن نقطه نظر اهمیت ویژه ای می یابد که بیشتر اختراع ها و توسعه فناوری های امروزی از آمریکاسرچشمه گرفته و در حوزه هایی چون فناوری اطلاعات، زیست شناسی، پزشکی و قضایی، آمریکابر دیگران تقدم داشته است.
شناخت نظام آمریکا موضوعی است که در بخش دوم بررسی شده است مباحث کلی این بخش عبارتند از دولت و حکومت، احزاب سیاسی، سازمان های اجتماعی، جامعه مسلمانان در آمریکاو دموکراسی آمریکایی. در این بخش توضیح داده می شود که در نظام و تاریخ سیاسی آمریکاهیچ مقامی بالاتر و حتی مقدس تر از مقام ریاست جمهوری نیست ، زیرا در غیبت یک قدرت معنوی و دینی ملی، نهاد ریاست جمهوری و شخص رئیس جمهور مسئولیت رهبری ملی و ریاست قوه مجریه را عهده دار است.

با این وجود در آمریکا، انتقاد، شوخی، بحث و جدال درباره ی سیاست گذاری و سیاست های ریاست جمهوری، آزاد و متداول است ولی توهین، شک و تردید در مورد شخص رئیس جمهور و نهاد ریاست جمهوری، ممنوع و یک گناه بزرگ سیاسی و دلیل بی علاقگی به کشور، نظام و وطن است.
موضوع بخش سوم کتاب حاضر، شناخت فرهنگ و نخبگان آمریکاست که در این بخش به مباحثی نظیر صنایع فرهنگی و رسانه ها، آزادی و کنترل بیان پرداخته شده است. در این بخش همچنین به دوران شکوفایی اقتصادی و بزرگداشت ملی گرایی آمریکادر سال های پس از جنگ جهانی دوم، در دهه 1950 اشاره شده و از آن به دوره اوج غرور و خودپسندی امریکا تعبیر شده است.
مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی در راستای اهداف عالیه خود در قبال روشنگری وآگاهی بخشی نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی جامعه، خلاصه ای جامع و کامل از این کتاب آماده استفاده نموده است که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

جهت دانلود کتاب فوق می توانید اینجا کلیک نمایید.

 


خروج