مجلس و چالش‌های اقتصادی درنشست هم‌اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی قم بررسی شد

دکتر علیرضا زاکانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم، با حضور در نشست هم‌اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی قم که با همت نهاد رهبری دانشگاه و موضوع مجلس و چالش‌های اقتصادی در سالن امام علی ع ستاد دانشگاه برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های مجلس یازدهم، به سوالات اساتید و اعضای هیئت‌ علمی این دانشگاه پاسخ داد.

دکتر علیرضا زاکانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم، با حضور در نشست هم‌اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی قم که با همت نهاد رهبری دانشگاه و موضوع مجلس و چالش‌های اقتصادی در سالن امام علی ع ستاد دانشگاه برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های مجلس یازدهم، به سوالات اساتید و اعضای هیئت‌ علمی این دانشگاه پاسخ داد.

 

دکتر زاکانی در ابتدا با تبریک پیشاپیش ایام دهه فجر و میلاد حضرت زهراس و امام‌ خمینی ره و پس از تقدیر از تلاش‌ها و خدمات کادر بهداشت و درمان کشور در عرصه مبارزه با کرونا گفت: مجلس جدید در شرایط خاصی فعالیت خود را آغاز کرد که کشور در عرصه داخلی با مشکلات اقتصادی و بحران کرونا مواجه بود و در عرصه بین‌المللی هم با بدعهدی و خروج آمریکا از برجام و مشکلات ناشی از تحریم‌های ظالمانه دست و پنجه نرم می‌کرد.

 

وی ادامه داد: کاری مهمی که مجلس انجام داد، واکاوی و دقت در علل و دلایل مشکلات اقتصادی و تلاش برای پیدا کردن راه‌حل‌های معتبر برای رفع این اشکالات بود.

 

نماینده مردم قم در مجلس یازدهم، مهمترین چالش در حوزه اقتصاد را تلاطم و بی‌ثباتی‌های موجود در این حوزه دانسته و تصریح کرد: منشأ اصلی بی‌ثباتی‌های اقتصادی، عموما داخلی بوده و بخش زیادی از آن به کسری بودجه دولت برمی‌گردد.

 

وی افزود: متأسفانه کسری بودجه دولت در سال‌های گذشته از طرق نادرست تأمین شده که باعث آسیب‌های جدی به جامعه شده است.

 

دکتر زاکانی با بیان اینکه دولت در سال ۹۸ به میزان ۱۶۷ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۹ مبلغ ۲۷۳ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته گفت: این کسری از دو طریق فروش اموال و اوراق و یا استقراض از صندوق توسعه و بانک مرکزی قابل رفع و تامین بود که طریق دوم به شدت آفت‌زا و تورم‌زا بود و طریق اول هم باعث از دست رفتن سرمایه‌های کشور می‌شد.

 

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از توزیع نامناسب و تبعیض ناعادلانه در توزیع ثروت در جامعه گفت: در حال حاضر با آسیب‌های جدی در حوزه معیشت و عدم تأمین نیازهای اساسی مردم مانند مسکن، سلامت، آموزش، امنیت و... مواجهیم.

 

وی اضافه کرد: بخشی از این مشکلات در اثر سیاستگذاری‌های غلط دولت و دستگاه‌های ذی‌ربط ایجاد شده و بخشی دیگر مربوط به رکود تورمی و نگشتن چرخ اقتصاد کشور است که باعث تشدید آسیب‌ها شده است.

 

دکتر زاکانی با اشاره به عزم جدی مجلس یازدهم برای تلاش در جهت رفع مشکلات اقتصادی مردم گفت: از ابتدای شروع فعالیت مجلس یازدهم و بلافاصله بعد از تشکیل شعب و فراکسیون‌ها، خط مشی‌هایی تعیین شد که باید بر اساس‌ آن‌ها برای رفع نواقص موجود اقدام شود.

 

نماینده پیشین مردم تهران در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی در توصیف شرایط خاص کشور در آغاز فعالیت مجلس یازهم گفت: در کنار همه این مشکلات با یک معضل بزرگ اجتماعی مواجهیم که از طرفی مربوط به تهدید نسلی جامعه و کمبود موالید و از طرف دیگر مربوط به شیوع گسترده بیماری خطرناک کرونا در جهان و کشور است.

 

وی با اشاره به تشدید تحریم‌های ظالمانه در عرصه بین‌المللی همزمان با خروج آمریکا از برجام گفت: از اردیبهشت ۱۳۹۷ با خروج ترامپ از برجام، تحریم‌ها علیه ایران در حوزه‌های پولی، مالی و بانکی و با هدف قفل کردن کامل ایران تشدید شد.

 

دکتر زاکانی بخش اعظم مشکلات کشور را ناشی از خودتحریمی‌های داخلی عنوان کرده و افزود: البته عمده تحریم‌ها تحریم داخلی است و ما ۸۰درصد خودتحریمی داخلی داریم و ۲۰درصد هم مربوط به تحریم خارجی است که این اشکال جدی و اساسی است.

 

وی گفت: در این شرایط مجلس تصمیم گرفت بر اساس خطوط راهنمایی که تعیین شده ابتدا از طرق درست، کسری بودجه را تأمین کرده و ثبات را به اقتصاد برگرداند که بخشی از مصوبات در این حوزه است.

 

دکتر زاکانی افزود: بخش دیگری از مصوبات مربوط به توزیع مناسب و عادلانه ثروت است

 

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد سپرده‌های بانکی به ۱درصد مردم و ۹۰ درصد آن به ۴درصد افراد جامعه اختصاص دارد تأکید کرد: باید عموم مردم از ثروت‌ها استفاده کنند و مجلس قصد دارد با اصلاح ساختارها و اصلاح بودجه، مانع بی‌عدالتی در توزیع ثروت شود.

 

دکتر علیرضا زاکانی با انتقاد از برخی بی‌دقتی‌ها در تصمیم‌گیری‌ و برنامه‌ریزی‌ها توسط مسئولین گفت: پذیرش ساختار بودجه‌ای که دولت ارائه کرده بود بالغ بر ۳۵۰هزارمیلیارد تومن کسری بودجه ایجاد می‌کرد که دستور مقام معظم رهبری در ۲۳ آبان مجوزی شد که مجلس یک جراحی جدی اقتصادی را در مسئله بودجه ۹۹ آغاز کند.

 

وی ادامه داد: تا کنون تصمیمات مهمی در خصوص توزیع مناسب ثروت گرفته شده که غالبا ناظر به خانه‌های خالی، خانه‌های لوکس، بحث واردات و... بوده است.

 

نماینده مردم قم در مجلس یازدهم با انتقاد از اینکه دولت در چند سال گذشته افتخارش این بود که هیچ اقدامی در حوزه ساخت مسکن انجام نداده است ابراز داشت: در حوزه مسکن تلاش کردیم شرایط و برنامه‌ها را به سمتی ببریم که دولت ملزم شود سالانه یک میلیون مسکن ایجاد کند و اجزا و عناصر آن‌ هم لحاظ شود.

 

وی با اشاره به اینکه مجلس به دنبال آماده‌سازی یک بسته جامع در حوزه سلامت برای رساندن جامعه به شرایط مطلوبی در این زمینه است تصریح کرد: در حوزه سلامت باید کاری بکنیم که مریض فقط به خاطر درد خودش سختی بکشد نه به خاطر هزینه‌های درمان که البته این امر، پروژه بسیار طولانی‌ای است و لوازم زیادی می‌طلبد.

 

دکتر زاکانی ضمن تاکید بر این اصل که مجلس باید هم جلوی سیاستگذاری‌های غلط را بگیرد و هم جلوی مفسده‌ها را، عنوان داشت: سالانه ۱۰۹ میلیون تن تولیدات کشاورزی و باغی در کشور داریم و کل این مقدار ۳۰۰میلیون دلار نیاز به هزینه‌کرد ارزی دارد که در بودجه ۹۹ این مبلغ را حذف کرده بودند و این یعنی به بازی گرفتن امنیت غذایی کشور است.

 

وی ادامه داد: از طرف دیگر، این پول در جای دیگری بی‌محابا هزینه می‌شد و مثلا دو و چهاردهم میلیارد دلار برای واردات روغن اختصاص داده شده بود.

 

وی با بیان این که در حال حاضر خود مسئولین کشور نه تنها هماهنگ نیستند بلکه غالبا در تعارض با هم هستند افزود: یک نقش ویژه مجلس در این دوره ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و مسئولین کشور است که این نقش را مجلس حداقل در سه دوره قبلی که بنده نماینده مجلس بودم نداشته.

 

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم در مورد اقدامات مجلس در مواجهه با خروج ناجوانمردانه آمریکا از برجام و عدم انجام تعهدات خود گفت: در حوزه شرایط ویژه سیاست خارجی، مجلس حدود یک ماه پیش طرح راهبردی مواجهه با تحریم را تصویب کرد که راه جدیدی برای عبور از مشکلات جامعه است و دشمن را به انفعال انداخت.

 

دکتر زاکانی با تاکید بر لزوم ارتقاء مشارکت سیاسی و سرمایه‌های اجتماعی جامعه ابراز داشت: از جمله خطوط دیگری که مجلس دنبال می‌کند بهسازی نظام‌های حاکمیتی در راستای ارتقاء کرامت فرد، خانواده و جامعه است.

 

نماینده پیشین مردم تهران در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی در توصیف فعالیت‌های مجلس یازدهم عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های بارز مجلس یازدهم فعال بودن به جای منفعل بودن است.

 

وی افزود: از ویژگی‌های دیگر این مجلس این است که ما قصد و جهت خودمان را بر پایه همکاری گذاشتیم نه تخاصم و تقابل.

 

دکتر زاکانی ادامه داد: مجلس باید درست و دقیق فکر کند، برای دولت ریل گذاری کند و از دولت بخواهد در این ریل‌گذاری حرکت کند.

 

وی گفت: در حال حاضر بزرگترین و مهمترین کار مجلس اعمال اصلاحات در بودجه ۹۹ و پیاده کردن اهدافی که عرض شد در سند خرج‌کرد سالیانه کشور است.

 

وی در پایان، ابراز امیدواری کرد: امیدواریم خداوند همه ما را در راستای انجام وظایف خود موفق بدارد.

 

در ادامه، برخی از اساتید به بیان سوالاتی پیرامون موضوعاتی از قبیل تعریف مفهوم و شاخصه‌های انقلابی‌گری و فرد انقلابی، قانون غربالگری، طرح مالیات بر خودروهای لوکس و... پرداختند.

 

در ابتدای این نشست، حجت الاسلام و المسلمین طاهری خرم‌آبادی مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی قم ضمن عرض خیرمقدم به جناب آقای دکتر زاکانی از تلاش‌های ایشان و مجلس یازدهم در راستای رفع مشکلات مردم تقدیر و تشکر کرد.

 

لازم به ذکر است که به جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، این نشست با حضور تعدادی از اساتید، اعضای هیئت علمی و معاونین دانشگاه به صورت حضوری برگزار شد و سایر اساتید و مدیران دانشگاه از طریق فضای مجازی و در سامانه اسکای روم به طور زنده در این نشست مشارکت داشتند.

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *